Merhaba arkadaşlar;

Virtual Reality HMD – Sanal Gerçeklik Gözlüğü Yapım Notları

İsimli bir yazım vardı ve yazı artık tamamlandı (Sonundaaa…) ve bu yazıyla haber vermek istedim çünkü var olan yazıyı güncelleyerek gittim en başta söz verdiğim gibi.

Aynı zamanda ileriye yönelik VR teknolojisi yazıları gelecek mi?, Neler gelecek veya neler gelebilir biraz bahsetmek istedim.

Öncelikle, bu konulara devam edicek miyim?

Tabikide evet. Daha farklı şekillerde ileriki zamanlarda karşınızda olabilirim, fakat bazı şeyler çok yavaş gelişmekte olduğundan kimi zaman duraklayabiliyorum. Bunlara en büyük örnek LCD ekranlar. Halen daha mükemmel ölçülerde olup, her platformda kullanmama uygun bir LCD bulamadım. Eğer siz bulabilirseniz bana mutlaka yazın.

Peki bu teknoloji gözlükten mi ibaret?

Hayır değil. Bazı firmalar örneğin: Trimersion, basit bir hatadan dolayı batmış olsalarda ortaya çıkış şekilleri güzeldi ve tam bir set olarak gelmekteydi, kutunun içerisinde tabanca yer almaktaydı, her ne kadar oyunda deneyememiş olsamda 2006 Yılında üretilen bir sisteme göre görüntü kalitesi tatmin edici düzeyde ve halen daha FPV yaparken kullanmaktayım.

Bu örnekte de olduğu gibi VR teknolojisinde oyunlara adapte edilmiş bir silah, eldiven, ayakkabı veya içerisine girip koşabildiğimiz bir platform (Tıpkı Virtuix Omni gibi) ortaya konulabilir, hatta oyun dışındaki bir çok alanda da kullanılabilir.

Yazının tamamına ulaşmak için buradan devam ediniz.

Sanal gerçeklik platformu ve diğer projelerde görüşmek üzere.

Kendinize iyi bakın, okuduğunuz için teşekkür ederim. Sorularınızı aşağıda bulunan yorum bölümünden iletebilirsiniz.

4 YORUMLAR

    • Bende başta onlara yöneldim fakat sorun şurada, o ekranları kullanabilmek için ona özel bir sürücüye ihtiyacımız var ve telefon ekranları MIPI arayüzü kullanmakta. Yani bir lcd de karar kılıp ona uygun bir sürücü tasarlayıp üretmek gerekli.
      Oculuslarin içerisindede Samsung ekranları var zaten, hatta ön paneli ile beraber koymuşlar.

    • Merhaba

      Yapımı ile ilgili bir kaç yazı yayınladım, onun dışında baştan sona bir yazı daha düşünüyorum fakat sene başında yazmış olduğum yazıdaki gibi bu aralar pek zaman ayıramamaktayım ve bir süre daha yapımı ile ilgili bir çalışmada bulunamayacağım, bu yazın ortalarına doğru olabilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here