Merhaba sevgili takipçilerim, geçtiğimiz yılda yani 9 Kasım 2014’te yayına giren blog tabanlı yeni web sitem olan QuadBrain.com‘un 1.Yılını hep beraber geride bırakıyoruz.

Bu 1 yıl içerisinde neler olmuş kısaca bir göz atalım.

Çok sık güncelleyemesem de, yazıların sonraki serilerini uzun zamanlar sonra yayınlayabilmiş olsamda, bu yazıyla beraber toplamda 44 Adet konuyu sizlerle paylaşmışım. İçeriklerinin komplike ve bir şeylerin nasıl yapılacağını anlatan şeyler olduğundan taktir edersiniz ki hazırlanması oldukça zaman almakta. Yinede ilk yılıma göre hedefime ulaşmakla kalmayıp üstüne çıktım. Vee lütfen unutmayın ki buradaki tüm yazıları başından sonuna kadar ben yazmaktayım. Herhangi bir yerden almıyorum, sizinle tamamen tecrübelerimi paylaşıp uzun uzun anlatıyorum ki birilerine faydam dokunabilsin ve yaptığım iş gerçekten işe yarasın. Yoksa…! Ne anlamı var? Sırf yazmak için yazıp, yazmanın?

Peki bu konuların basit istatistikleri nedir? 270 Adet onaylanmış yorum, 388 Adette spam yorum yapılmış. Spamlar silinmiş tabiki, spam mesajların önüne geçmek adına yaptığınız her yorum önce onaydan geçmekte, siteme yorum yaptığınızda anında yayınlanmadığını görebilirsiniz ama merak etmeyin hepsi bana ulaşmakta.

Sizlerle paylaştığım ilk yazım ise PlexiDrone projesi. Hemen ardında da 3D Printer yapım kılavuzuna başlamışız. En çok ilgi gören konuda o olmuş hatta Google da 3D Printer, 3B Yazıcı yapımı ile ilgili aralamalarda ilk sıralarda çıkmasının sebebide sanıyorum içeriğinin tamamen özgün ve doyurucu olması, bu konuda sizlere de teşekkür etmek isterim çünkü gelen yorumların hepsi olumlu ve sevindirici.

Veee dostlar 3D Printer yapımı hakkında şuana kadar 4 Bölümü sizlere sunmuşum, hatta yeni bölümlerde daha iyi fotoğraflar ile anlatabilmek için yeni makine yapımına başladım ve bitirdim. Geriye tembellik etmeyip o yazıları yazmak kaldı ve biliyorum en çok beklenen bölüm yazılım kısmı ve bir sorun çıkmazsa eğer 2 hafta içerisinde bu seriyi komple bitirip artık yeni projeleri yayınlamak istiyorum.

En uzun seri ise 6 Bölümlük Mini Quad Günceleri olmuş, aslında daha devamını getirmek istediğim bir konu çünkü ne kadar yazarsam yazayım hiç bir zaman bitmeyecek kadar kapsamlı ve günden güne gelişmekte olan bir oluşum. Hatta 2016 yılının yazında Mini Quadlar için çok ciddi yarışmaların düzenlenmesi planlanılıyor.

1 Yıl içerisinde nerelere ulaştık? 

Google raporlarına baktığımda Grönland ve Afrikanın güneyi hariç Dünyanın her yerinden web siteme erişim sağlanmış, İngilizce yazmış olduğum sadece bir konu olmasına rağmen yazıların içeriğinde kullanmakta olduğum özel isimlerden dolayı olsa gerek çok farklı arama sonuçları ile siteme erişim sağlanmış.

Peki İngilizce yazmayı düşünür müyüm? Hayır pek değil.

Zaten binlerce yabancı kaynak var peki ya Türkçe kaynak? Ele alalım; 3D Printer yapımı bir sır değil, bunu ben sıfırdan da icat etmiyorum, sadece birilerinin yapmış olduğu fikirleri bir araya getirip daha farklı bir şekle sokuyorum hatta çoğu zaman doğrudan var olanı tecrübelerimle harmanlayıp sunuyorum, ama gelin bakın ki gerçekten işe yarar kaç anlatım var? Benim açımdan bakıldığımda bu çok üzücü, çünkü bir şeyde, herhangi bir şeyde yalnız olmak çok can sıkıcıdır.

Anlam verilemez bir biçimde sadece tüketmeye odaklı bir millet olmuşuz, çok kibar, çok nazik ve paylaşmayı seven bir toplumdan şuanki hale dönüşmüşüz. Etrafınıza bir bakın ve siz karar verin; her gördüğümüz şeyden kar elde etmeye çalışan, hep bana hep bana diyen, yapılmış bir işi taşlamaya çalışan bir toplum görmüyor musunuz?

Umarım bir şeylerin değişimine nokta kadar olsada bir katkım olur. Çünkü hiç olmamasından daha iyidir.

Peki gelecek için neler düşünüyorum?

  • Yazılarımı yayınlama aralıklarını azaltabildiğim kadar azaltmak ilk hedefim, bunun içinde önce projeyi tamamlayıp sonra bölümler halinde yazıp hepsini bir düzene soktuktan sonra yayına sunmak en iyi yol olacaktır. Bu sayede sizleri de bekletmemiş olurum ve tecrübelerimi daha ilk yazıdan sunabilirim.

Yinede bu yılın ilk yarısı için çok fazla aktif olamayacağımı da bildirmek isterim, çünkü halletmem gereken öncelikli işlerim var ve onlar olmadan sonraki aşamalarda var olamaz.

2016nın son çeyreğinde ise çok farklı bir şekilde yayına devam etmeyi planlıyorum. Evet….! En az bir yıllık planım (burada kabataslak gözüksede) şimdiden hazır ve uygulanmayı sabırsızca bekliyor.

Okunma, yorum sayısı ve siteme ulaşan kitleden memnun muyum? Aslında gelen çok fazla olumlu tepkiden, sitemi biriyle paylaştığımdaki “Vayyy…! canına bunlarlamı uğraşıyorsun” gibi yaptığım veya bir şeyleri yapmaya çabaladığım işler karşılığında aldığım taktir tatmin edici. Burada bunları yazıyorsam hiç biri benim için değildir. Bunlar sizler içindir. Ben zaten biliyorum, bildiğim şeyler kimseye ulaşmadıktan sonra burada yazmamın mantalitesi ne?

Hatta kafanıza takılan sorular için bana istediğiniz zaman ulaşabileceğiniz bir mail adresi bile sundum, o yüzden rica ediyorum mail adresi veya buradaki yorum kısmı dışındaki yerlerden sorularınızı iletmemeniz yönünde. Çünkü hali hazırda facebook hesabımdaki mesaj kutumda okuyamadığım bir sürü mesaj bulunmakta ve tecrübelerim doğrultusunda aldığım bir karar ile oradan gelen soruları artık yanıtlamayacağım. Fakat mail gönderen veya buradan bana sorularını soran kişiler çok iyi bilirlerki mesajlarını gördüğüm anda cevaplandırmaktayım. Bu konudaki anlayışınız içinde teşekkürlerimi sunarım.

 

2016, hedeflerinize ulaşıp yeni hedefler belirlediğiniz bir yıl olsun.

2016, size, sevdiklerinize ve ülkemize bir şeyler katabildiğimiz bir yıl olsun.

2016, başkaları ile değilde, kendiniz ile yarıştığınız ve hep daha iyisini başardığınız bir yıl olsun.

Görüşmek üzere ve hoşçakalın.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here