Öncelikle önceki yazılara olan ilgiden dolayı teşekkürler, +4000 kişi tarafında okunması ve toplamda 100’ü aşkın yorum ve onlarca mailden sonra daha fazla bekletmek istemedim ve bu upuzun yazıyı sizler için yazdım.

Keyifli okumalar;

Uzun bir aradan sonra söz verdiğim gibi kaldığım yerden devam ediyorum, 3D Printer yapımı uzun bir zaman önce bitti ve çıktılar almaya aralıksız devam etmekteyim. Bu sırada bazı acemilikleri aşıp, 3D yazıcılar hakkında biraz daha detaylı bilgiler edindim.

NOT: Bu bölümü toplu bir bölüm yapıp mekaniği bitiriyoruz.

Aldığım çıktılara büyük, küçük bir kaç örnek:

Evet çıktıların içinde yeni projeler hakkında ipuçlarıda var. Tabi önce 3D Printer yapımı anlatımını bir an önce sonuçlandırmalıyım ki yeni anlatım ve incelemelere bir an önce geçebilelim.

Hız 50 ve sadece 150mikronda PLA dan almış olduğum bir baskı. Kendi yaptığınız bir makinede böylesine bir çıktı almak gayet memnun edici.

CAM03142

Çıktı örnekleri sırasında filament incelemeleride yaptım. Yukarıdaki görsellerdeki çıktılar en son karar kıldığım Esun marka filamentten çok çok daha iyi olan ve Zortrax kalitesine yakın olan bu filamentlere ait ve geçtiğimiz haftalarda bol miktarda temin etmiş bulunmaktayım. Detaylı bilgi ve satın almak için ALP@QuadBrain.com adresinden iletişime geçebilir ve bu sayfadan detayları görebilirsiniz. // EDIT: Filamentlerin hepsi tükenmiştir, ilginize teşekkürler. Tavsiye olarak yerli filamentlere bakmanızı öneririm. Artık ülkemizde de oldukça iyi ürünler üretilmekte. Çin üretimi olanları almamanızı önerebilirim.

Bunlarda 1.75mm PLA ve ABS filamentlerimiz.

Anlatıma geçmeden önce kısa bir bilgi vermek istiyorum, yazının en altında “Source” kaynak kısmı var, oradan kaynak aldığım yerleri görebilirsiniz. Tabi bunların hepsi İngilizce, Şaşırtıcı bir şekilde ilk yazılarımı yazmamın üstünden aylar geçmesine rağmen halen daha Türkçe bir anlatım yapılmamış, yapılanlarda detaydan ve anlatımdan yoksun kalmış.

Bende olabildiğince sizi bekletmeden ve sadece buradakileri okuyarak bile gerçek bir makine yapmanıza yardımcı olmak istiyorum.

Önceki bölümlerde…
3D Printer Nasıl Yapılır? – Bölüm: 4 | X & Y Eksen Montajı

Bölüm: 1 Bilgi Edinme

Bölüm: 2 A’dan – Z’ye Alınması Gerekenler ve İpuçları

Bölüm: 3 10 Adımda Y Eksen Montajı

Bu Bölüm Başlığımız İse: 3D Printer Nasıl Yapılır? – 3D Printer Yapım Kılavuzu – Bölüm: 4 – XYZ Mekaniğin Sonu

Step 1

X Ekseninden Başlayalım

Bu adımda kullanacaklarımız:

 • X End Idler (3D Parçası)
 • X End Motor (3D Parçası)
 • 8mm Matkap Ucu

3D Printerdan çıkmış olan parçalarımızı 8mm matkap ile aşağıdaki görselde yeşil ile gösterilmiş yerlerin içerisini temizliyoruz. 20mm derinlikten fazla gitmeyiniz.

Bu işlemi yapmadan önce 8mmlik millerinizi deneyebilirsiniz, eğer tam geçme yapıyorsa matkap ile uğraşmanıza çok gerek yok fakat sert bir geçme yapıyorsa o zaman matkap ile temizleyiniz, aksi taktirde parçaların çok sıkı geçmeden dolayı çatlama riski var.

Contre-percage-X

Step 2

Bu adımda kullanacaklarımız:

 • X End Idler (3D Parçası)
 • X End Motor (3D Parçası)
 • 4x LM8UU Linear Rulman
 • Patex (veya ona benzer herhangi bir yapıştırıcı, ileride de bir çok yerde lazım olacak.)

Bir önceki adımda mil deliklerini düzenlediğimiz 3D Printerdan çıkmış olan makine parçalarımıza şimdide linear rulmanları yerleştirelim.

NOT: Fotoğraflardaki 3D Printer parçalarını o zamanlar yazan bir makinem olmadığı için Türkiyeden satın almıştım, şimdi bakınca baskı kalitelerinin düşük olduğunu görüyorum, yapıcağımız makineyi iyi ayarladığınız taktirde çok daha iyi çıktılar vereceğini söyleyebilirim.

Bu adımda her parça içerisine iki tane linear rulman yerleştireceğiz, Patex’te burada devreye giriyor ve yerleştirdiğimiz rulmanlarının dış kısımlarına çok az miktarda sürüyoruz, sürdüğümüz yapıştırıcı ilerideki kaymaların önüne geçecektir, burada dikkat etmeniz gereken şey rulmanların iç kısımlarına yapıştırıcı değmemesidir, yoksa rulmanın hiç bir işlevselliği kalmaz.

CAM01521 2

Bitmiş hali bu. Şimdilik.

CAM01523

Step 3

Bu adımda kullanacaklarımız:

 • X End Idler (3D Parçası)
 • 1x 624 Rulman (Aldıklarımız arasında küçük olanı.)
 • 1x M4x20mm Vida
 • 1x M4 Somun

NOT: Fotoğraftaki gibi endswitch’i takmayınız, onu sol tarafta kullanacağız.

Baskısını aldığınız X Bitiş parçası bendekine göre değişiklik gösterebilir ama mantık hep aynıdır, küçük rulmanı bu şekilde yerleştirip vidasını takınız fakat fazla sıkmayınız. Rulmanı tutacak ve titreşimlerden etkilenmeyecek şekilde olması yeterlidir.

Makinenizde tüm vidaları “Loctite” sürerek sabiteleyebilirsiniz, bu sayede devamlı hareket eden ve titreşime maruz kalan vidaların gevşemesini önleyebilirsiniz, büyük fabrikalarda da sıkça karşılaştığım bir marka kendileri ve piyasada taklitleride mevcut. Uygun fiyatlarda küçük ölçekte alabilir ve makineniz için kullanabilirsiniz, yalnız alırken dikkat ediniz ki “gevşememesi için, orta sertlik” vb. ibareler yer alsın çünkü bir sürü türü mevcut.

CAM01532

Step 4

Bu adımda kullanacaklarımız:

 • X End Idler (3D Parçası)
 • X End Motor (3D Parçası)
 • 2x M5 Somun

Basit fakat önemli bir kısım, M5 Somunu üzerinde çalıştığımız parçalara yerleştiriniz. Bu aşamada çok sıkı geçiyor gibiyse eğer etrafını biraz zımparalayabilirsiniz, çünkü yeterinden fazla sıkı olduğu zaman çatlama yapmasına ve tüm X eksenini sıfırdan toplamınıza neden olacaktır.

Önemli bir notta, 3D Printerdan çıkmış olan tüm parçalarınızın iç doluluk oranı en az %40 olduğuna emin olunuz. Türkiyeden aldığım 3D Printer parçalarının %20 dolulukta basılmış olması yüzünden topladığım makine bir sonraki gün yukarıda bahsettiğim yerlerinden çatlamış olarak karşımda duruyordu ve buda beni uzun bir süre geriye attı.

222222

Step 5

Bu adımda kullanacaklarımız:

 • X Carriage (3D Parçası)
 • 4x LM8UU Linear Rulman
 • Plastik Kelepçe

Bu bölümde Extruder’ımızı taşıyacak olan parçanın üzerine rulmanları yerleştirelim, rulmanlar parçaya zaten tam ve tatlı sıkı oturduğundan yapıştırıcı sürmenize gerek yoktur, isteğe göre çok az miktarda kullanabilirsiniz. Yapıştırıcıyı bir çok yerde kullandım çünkü çok temiz ve çok sağlam sonuçlar vermekte.

Diğerleri nasıl yapıyor? Derseniz. Sıcak silikon ile “iş görür” ama görünüm ve işçilik olarak çok pis sonuçlar veren işler gördüm.

Kullanacağınız sabitleme yöntemleri tamamen size kalmış, ben burada kendi yaptığım ve sonuçlarından memnun kaldığım şeyleri yazıp, deneyimlerimi sizlerle paylaşıyorum.

Plastik kelepçeler için sıradan renkelerden sıkıldaysanız fotoğraftaki ürünü tavsiye ederim. Bauhausdan almıştım, içerisinde toplamda 500 adet plastik kelepçe var hangi renk ve boyda olduklarıda üzerinde yazmakta, üstelik sıradan renkler ile aynı fiyata.

CAM00085

Kendi yaptığım 3D Printerdan aldığım çıktı, hammadde olarak pla kullandım, %60 dolulukta ve 50 hızında olarak da baskıyı aldım.

CAM00080

Devamını ise slayttan görebilirsiniz.

Step 6

Bu adımda kullanacaklarımız:

 • X End Idler (3D Parçası)
 • X End Motor (3D Parçası)
 • X Carriage (3D Parçası)
 • 2x Ø8x370mm Düz Mil

Hazıladığımız parçalar ile X eksenini bitirelim, bu adımda 2 tane Ø8x370mm düz mil kullanıyoruz o yüzden millerden de biraz bahsetmek istiyorum.

Mil seçimi yaparken piyasada bir çok türde olsada ulaşabilecekleriniz arasında; Civa Çeliği, Paslanmaz Çelik ve Krom Kaplı miller vardır.

Civa çeliği kesinlikle almayınız, paslanmaya çok elverişlilerdir. Fiyat olarak ucuzdur fakat makine için tasviye etmiyorum.

Paslanmaz ve krom kaplı milleri ise gönül rahatlığı ile kullanabilirsiniz, ben krom kaplı kullanmaktayım. Biraz mat bir yapısı var, fiyat olarak tabikide civa çeliğinden fazla, fakat ciddi bir fark yok çünkü yaklaşık 2.5metre kullanacağımız bir ürün. O yüzden bulabildiğinizin en iyisini alınız.

Montaja geçersek, X End Idler, Motor ve carriage isimleri verilen 3 parçamız var. İsimleri neden böyle yazıyorum derseniz daha önceki yazılarımda thingiverse bağlantısı paylaşmıştım ve oradan indireceğiniz tasarımların isimleri bu şekilde. Daha rahat bulmanız açısından isimleri orjinalindeki haliye size ulaştırıyorum.

Evet bu aşamada millerimizi kolayca yerleştirip X eksenini kısmen bitirmiş olalım.

Göseldeki ölçülere dikkat ederek montajı tamamlayınız, miller sabit kalmayacaktır o yüzden ben patex kullanıyorum size de tavsiyem bu yönde olacaktır, az miktarda dikkatlice sürünüz.

Önemli Not: Bu adımı bir sonraki adımla senkronize şekilde yapınız, hata payınızı düşürecektir.

CAM00089

Bahsetmiş olduğum diğer adımla senkronize olarak yapmanız gereken yer tam da burası. Milin dışarıda kalması gereken yeri çok iyi ayarlamalısınız çünkü 2 adet düz mil ve 2 adette vidalı mil uç noktalarından Z Eksenine monte edilecek ve aradaki mesafenin fazla veya az ayarlanması sıkışma olacağından sürtünmeyi arttıracaktır.

Assemblage-final-X

 

Step 7

Bu adımda kullanacaklarımız:

 • Şasemiz
 • X Ekseni (Bir önceki adımda monte edildi.)
 • Z Axis Top Left (3D Parçası)
 • Z Axis Top Right (3D Parçası)
 • Z Bottom Left (3D Parçası)
 • Z Bottom Right (3D Parçası)
 • 2x Düz Mil Ø8x320mm
 • 10x M3x14mm Vida
 • 10 xM3 Somun
 • 10x Ø3mm Pul

Evet bu adımda Z ekseni ile X eksenini birleştiriyoruz. Bir önceki adımıla bu adımla beraber yapınız.

Kullandığınız frame yani şaseye göre bu aşamada farklılık gösterebilir fakat mantık her zaman aynıdır, printerda basılmış olan toplamda 4 adet parçayı görsellerdeki gibi monte ediniz.

8mm’lik düz milleri tamamen monte etmeyiniz çünkü X ekseninide monte etmemiz gerekli.

Bir önceki aşamada yaptığımız X eksenimizi alarak Z-X ilişkisini tamamlayalım, düz milleri sonuna kadar takabilirsiniz, 5mm’lik vidalı milleride takabilirsiniz veya sonraki aşamada motorları monte ettikten sonrada takabilirsiniz, tercih size kalmış.

Düz milleri sabitlemek için evet yine patex (bu bir patex reklamı değildir.) veya 3D Printerda kelepçe tasarlayıp onlarıda takabilirsiniz.

Evet mekanik burada bitiyor, aslında bu yazımızın başlığı “Mekaniğin Sonu”ydu fakat yazıyı biraz daha uzatmak istedim çünkü uzun zamandır yazmıyordum ve Elektronik bölümlerini de eklemeye karar verdim.

Elektronik bölümlerinde neler var derseniz en can alıcı nokta olan ramps, sürücüler, arduino vs. kısmı tabiki daha sonra olacak çünkü daha yapmamız gereken bir sürü işimiz var. Bunlardan biride motorlar.

Step 8 – Motorların Montajı

Bu adımda kullanacaklarımız:

 • 2x NEMA 17 motor
 • 6x M3x14mm Vida
 • 6x Ø3mm Pul

Frame’e monte ettiğimiz 3D Parçalarına step motorlarımızı kolayca monte edelim, önceki adımlarda kullandığımız vida yapıştırıcısı olan Loctite‘ı buralarda da mutlaka kullanalım.

2

Step 9

Bu adımda kullanacaklarımız:

 • 2x Coupling 5x5mm
 • 2x Vidalı Mil M5x300mm

Couplingleri Step motorlara montaj edip sonrasında da M5 vidalı millerimizi takalım.

Önemli NOT: Burada dikkat edilmesi gereken en önemli nokta M5 vidalı milleri coupling’e şuan için monte etmeyiniz, çünkü daha işimiz bitmediğinden ileriki işlemler sırasında zorlanabilir yada parçaların çatlamasına neden olabilirsiniz.

Sadece M5 vidalı milleri M5 somunlar içerisinden geçirip Z eksenini kurunuz.

1

Step 10

Bu adımda kullanacaklarımız:

 • 1x NEMA 17 Motor
 • 1x GT2 Dişli Kasnak
 • 3x M3x14mm Vida
 • 2x M3 Grub Vida (Bunlar kasnak içerisinde gelmektedir, başsız vidalardır. Bakınız. Aynı şekilde couplinglerin içerisinde de gelmektedir.)
 • 3x Ø3mm Pul
 • Y Ekseni

Y Eksenini daha önceki yazımda 10 adımda nasıl yapılacağını anlatmıştım, şimdi o eksene motor ekleyelim.

Öncelikle GT2 kasnağı step motora monte ediniz, bu aşamalarda da hatırlatmakta fayda var Loctite kullanınız. Çünkü devamlı hareket halinde ve aynı zamanda üzerinde fazla yük olmasa bile bir gerdirme söz konusu olduğundan vidalarınızın gevşek kalması kaydırmalara sebebiyet verecek ve buda fiziksel olarak size geri dönecek ve çıktılarınızın yüzeylerinde katmanlar oluşturacaktır.

Poulie-GT2-NEMA-17

 

Şimdi ise step motoru Y Eksenindeki daha önceden monte ettiğimiz 3D Printer parçasına monte edelim, endstoplara daha sonra gelmek istiyorum o yüzden şuan monte etmeden bekleyiniz.

Step 11

Bu adımda kullanacaklarımız:

Z ve Y Eksenlerinden sonra sıra X Ekseninde.

 • 1x NEMA 17 Motor
 • 1x GT2 Dişli Kasnak
 • 3x M3x14mm Vida
 • 2x M3 Grub Vida (Yukarıda bahsetmiştim. “Bunlar kasnak içerisinde gelmektedir, başsız vidalardır. Bakınız. Aynı şekilde couplinglerin içerisinde de gelmektedir.”)
 • 3x Ø3mm Pul
 • X Ekseni

Aynı Y Eksenindeki gibi dişli kasnağı monte edelim, şu aşamada dikkat edilmesi gereken bir nokta yok çünkü daha kayışımızı takmayacağımız için ayarlanması gereken bir konumuda yok.

Poulie-GT2-NEMA-17

Daha önceki adımlarda yapmış olduğumuz X Eksenimize Step motoru montaj edelim ve bu eksenide bitirelim.

Moteur_X11. Adımın sonunda X-Y ve Z Eksenlerindeki tüm motorları montaj etmiş bulunuyoruz. Z de 2 adet ve geri kalan X & Y Ekseninde ise 1’er adet step motor kullandık ve geriye 1 adet step motorumuz kaldı, onuda Extruderda filament hareketleri için kullanacağız.

Extrudar montajına geçmeden önce makinemizi ortaya çıkaracak adımları uygulayalım.

Step 12

Bu adımda kullanacaklarımız:

Bu aşamada makinemizi ortaya çıkartalım.

Bu aşamada en başta hangi Prusa tasarımı ile başladıysam öyle devam edeceğim ve ona göre ipucu vereceğim. Fotoğraflarda farklı bir tasarım daha görebilirsiniz, henüz bir frame’e sahip değilseniz tamamen 3mm alüminyum (yada paslanmaz çelik yada saç) olan frame’i tavsiye ederim, bende yaptıkça daha iyilerinin farkına varıp daha çok tecrübe edinip, tecrübelerimi burada sizlerle paylaşıyorum.

En soldaki ilk yaptığım 3D Printer, çok uzun zamandan beri benimle ve halen daha çok düzgün çıktılar almaktayım. Bir çok yerinin eskimiş ve çatlakları olmasına rağmen üstelik. Bir şeyi en başında ne kadar düzgün yaparsanız devamında da o kadar uzun süre istifade ediyorsunuz.

Ortadaki ve en sağdaki makineler ise şu aralar yapmakta olduklarım. Bir sürü seçenek varken neden tekrar prusa derseniz, frame mekaniği olarak zaten her şey güzelce tasarlanmış fakat extruder’a gelince piyasadaki tasarımlar çok da mükemmel değil bence ve üstelik çift extruder yapalım dediğimiz zaman da seçeneklerimiz gerçekten sınırlı kalmakta. Bende bu noktaya değinmek istedim ve en çok kullanılan, dolayısıyla en popüler olan 3D Printer’ı yani Prusa i3 iyileştirme yoluna gittim, Bowden ve çift extruderlı bir tasarım yaptım, ilerleyen zamanlarda onlala ilgili fotoğraf ve detaylı bilgileride sizlerle paylaşmış olurum.

Veee.. eğer sizlerde çift extruder ve bowden düşünüyorsanız bende ilerleyen günlerde yapmış olduğum bu tasarımın basılmış halde satışını yapmayı planlıyorum, detaylı bilgi için ALP@QuadBrain.com adresine mail atabilirsiniz.

Printerlar

Bu fotoğrafdan ve aşağıdaki görselden anlaşılacağı üzere 3D Printer’ımızı ayağa nasıl kaldıracağımızı farketmişsinizdir.

Y Eksenimizi framede bulunan yuvaya yerleştirip, daha öndecen (bir önceki yazıdan) oraya koyduğumuz somunlar yardımı ile frame’i Y Eksenine sabitleyeceğiz.

Önemli NOT-1: Görseldeki gibi ön taraftan alüminyum şaseye olan uzaklığı çok iyi ayalamalısınız. Aksi taktirde 21cm lik ve 20cm’ini kullanacağımız tablanın ölçüsünde kaybımız olur.

Önemli NOT-2: Bir diğer önemli notumuz ise, şuan somunları çok sıkmamanız yönünde. Çünkü daha extruder’ımızı monte etmedik ve onu monte ettiğimiz zamanki nozzle ucunu referans alarak tablanın başlangıç ve bitiş noktaların ayarlayacağız.

Montage_X_Z

Bu yazıyı uzun zamandır yazmadığım için olabildiğince detaylı ve uzun yazmaya çalışıyorum, gelen mesajlar ve mailler olumlu olduğu için bende sizlere güzel bir yazı hazırlamak istedim.

Makine yapmayı bir çok siteden (maalesef sadece yabancı, malum ben hiç Türkçe yazı görmedim) öğrenebilirsiniz fakat deneyimleri sadece deneyerek veya sıkılmadan uzun uzun yazan yazarlar tarafından edinir veya farkına varabilirsiniz, bende makinenin sadece yapımını anlatmak yerine yaptığım makinelerden edindiğim deneyimleri sizlere aktarmaya çalışıyorum.

Bu yazımızı kayışların montajı ile sonlandırmayı ve Eylül ayı içerisinde yayınlamayı planlıyorum, devamındaki haftalarda ise mekanik Extuder, ısıtıcı tabla ve ramps’in yerleşimi (kutu açısından) kalıyor ve elektronik kısımlar bunu takip ederek sonrasında yazılım, kalibrasyon gibi en can alıcı noktalar ile bitiyor.

Step 13

Bu adımda kullanacaklarımız:

Önce Y Ekseni ile başlayalım.

 • GT2 Kayış (760 mm)
 • Plastik Kelepçe
 • Y Ekseni

Kayış yurtdışından büyük ihtimalle kesilmemiş olarak 2metre veya 10metre şeklinde gelecektir ve eğer o şekilde gelmişse monte etmeden önce kesmeyiniz, bu sayede yanlış ölçerek malzemeyi ziyan etmenin önüne geçmiş olursunuz.

Fotoğrafta görüldüğü gibi olabildiğince gerdirip sonrasında plastik kelepçe ile kayışı sabitleyiniz.

X Ekseninde de yazdığım gibi bu eksende de kayışın dışarıya olan çıkıntılarını olabildiğince kısa yapınız ve plastik kelepçeleri olabildiğince içeriden takınız, çünkü eksen hareketi sırasında tablamızın gitmesi gereken 200mm’yi tamamlarken kelepçeli olan yerin uzun olması sebebiyle rulmanın üzerine binebilir ve buda motorların zorlanmasına, eksendeki kaymalara yol açar.

CAM01512

Fotoğraflarda biraz uzun olsada sonradan bende kayışları kısalttım.

CAM01513

Step 14

Bu adımda kullanacaklarımız:

Yazımızı X Ekseni ile bitirelim.

 • GT2 Kayış (900 mm)
 • Plastik Kelepçe
 • X Ekseni

Bu aşamada X Ekseninindeki step motora takmış olduğunuz kasnak eğer 3D Printerda basılmış parçanın deliğine denk gelmiyorsa kasnağı ters takınız.

20150831_222345

Kayışı olabildiğince geriniz fakat gücünüzü de iyi ayarlayınız yoksa parçalara zarar verebilirsiniz.

Kayış gerginliği ne çok sert nede çok yumuşak olmamalı, iki türlüde atlamalara ve dolayısıyla eksen kaymalarına sebebiyet verir. Eğer kayış gerginliği iyi ayarlayamazsanız gerdirmek için bunlardan alabilirsiniz ki bence mutlaka alın.

20150831_222356

Burada dikkat edilmesi gerekenler ise;

Öncelikle kayışın diş yönü içe bakmalı ki 3D Printerda basılmış olan parçanın dişlerine otursun.

Kayışın üzerine taktığınız plastik kelepçeleri olabildiğince içeriden takınız, fotoğrafta sol kısım biraz fazla olmuş. Peki neden içeriden takmamız gerekli derseniz, hareketli parça olduğu ve X Eksenimizin sağa ve sola haraketlerinde kayış yüzünden sıkışmasının önüne geçmek için, çünkü sağ ve solda bulunan Z Ekseni ve X Ekseni ile bağlantıyı sağlayan parçalar tam limitlerde yer almakta.

 

Courroie_X_zip_tie

3D Printer Yapım Kılavuzunun 4.Bölümü böylelikle bitirmiş olalım, bu bölümde bir sürü şey yaptık ve artık makinemiz ortaya çıktı ve işte bu diyebileceğimiz bir şeyimiz oldu.

Yukarıdaki fotoğraflarda üzerlerinde “www.QuadBrain.com” adresi yazılı olanların hepsi tarafıma aittir, izinsiz kopyalanamaz ve yayınlanamaz. Yazılı olmayanlar ise open source projelerin paylaşımlarının yapıldığı “www.reprap.org” adresinden alıntıdır ve yazının en altında bulunan “Source” kısmında bulunan Kaynaklardan ulaşabilirsiniz.

Eksik ve hatalı gördüğünüz yerler veya sevgi sözcükleriniz için aşadaki yorum kısmını kullanabilir veya ALP@QuadBrain.com adresine mail gönderebilirsiniz, yalnız bir şartım var oda sorduğunuz soruların cevabının yukarıda yazdıklarım içerisinde var olmaması.

Son olarak çok çok az bölüm kaldı ve bende elimden geldiğince detaylı ve gerçekten işinize yarayacak şekilde yazmaya gayret ediyorum. Sanırım bu konuda yalnızım, bir söz verdim en azından yazımı tamamlayarak sözümü tutayım.

Yorum kısmını mutlaka kullanınız, bu sayede bir nebzede olsa destek olmuş olursunuz.

İyi hafta sonları.

 

Yayın tarihi ve son güncelleme 11.09.2015 

101 YORUMLAR

 1. Abi ben sana ne diyeyim bilmiyorum. Sana geçen hafta mail atmıştım yazının devamı nerde, parçalar elimde kaldı diye, önümüzdeki haftaiçi yayınlanır demiştin. Pazartesi yok, salı yok… size tekrar mail göndermemek için kendimle savaşırken haftanın son günü yazıyı paylaştınız. Gerçekten sözünün eri birisiymişsiniz, helal olsun. Yazının devamını da bekliyoruz. (malum parçalar elimizde kalacak yoksa? 😀 ) Kolay gelsin, iyi çalışmalar.

  • Selam Enes

   Yoğunluktan, başka işlerden dolayı planlarımın baya sonrasında paylaşabildim. Olabildiğince güzel ve anlaşılabilir yazmaya çalıştığımdan da biraz daha uzadı tabi süre 😉

   Sıkı takipçinmişsin 🙂 Devamına gelince fotoğrafların büyük kısmı hazır, yazıları yazmak kaldı geriye. Onların taslaklarına da haftaya başlamayı planlıyorum, bittiği gibide yayında olur.

  • Selam Emre

   Bayram sonrası yeni bölümlerin taslaklarına başlarım, bu aralar ciddi bir zaman darlığım var.
   Mümkün olan en kısa zamanda okuyuculara ulaştırmak istiyorum bende.

   Takipte kalın 😉

 2. Merhabalar,
  Alp öncelikle emeklerin için eline, gözüne, yüreğine sağlık. Uygun bir 3d yazıcı için neredeyse bir yılı aşkın süredir araştırıyorum. Senide ilk yazından itibaren takip ediyorum. Yazının sonunun gelmeyeceğini umuyordum ancak beni utandırdın 🙂 Kendi 3d makinemizi yapma fırsatı sunduğun için çok teşekkür ederim. Paylaşımında yüreğin kadar temiz ve güzel. Artık bende siparişleri verdim ürünleri bekliyorum. Gelir gelmez montaja başlayacağım bizi yarı yolda bırakmayacağına inanıyorum yeni yazını sabırsızlıkla bekliyorum.

  • Merhaba

   Olumlu görüşleriniz için çok teşekkürler 🙂 Yeni yazılar için çalışmalara başladım, zaman buldukça da eklemeler yapıyorum. Olabildiğince net ve doğru bilgiler yazmaya çalıştığım içinde istemeden zaman uzuyor.
   Çok büyük bir kısmını sizlerle paylaştım, tamamlamanız için gerekli olan bilgilerde çok yakında sizlerle olur umarım.

 3. Gayet güzel çalışmalar anlatım süper. Çok teşekkürler. Ama merakla beklediğim asıl kısım yazılım tarafı. Arduino kodunu kendiniz mi yazıyorsunuz. Yoksa hazır bir şablon mu kullanmayı planlıyorsunuz ?

  • Merhaba

   Arduino kod kısmında devreye open source kodlar giriyor, açıkcası o kısım bu işe ilk başlarken sandığım kadar zor veya karmaşık değil, öyle olsa zaten şuan piyasada kendisi yapıpta satan kimseyi göremezdik.

 4. İlk yazdığım gitmedi sanırım. Çabanız harika çok teşekkür ederiz.. Yazılım kısmında hazır bir şablon mu kullanmayı düşünüyorsunuz ?

  • Yazılarınızın hepsi ulaşmakta fakat her gün onalarca spam mesaj geldiği için benim kontrolümden geçmesi gerekli yayından önce.

   Bir önceki cevaptan alıntı yaparak.
   “Arduino kod kısmında devreye open source kodlar giriyor, açıkcası o kısım bu işe ilk başlarken sandığım kadar zor veya karmaşık değil, öyle olsa zaten şuan piyasada kendisi yapıpta satan kimseyi göremezdik.”

 5. Hocam ne kadar teşekkür etsem azdır bende 3D yazıcı yapmak istiyordum fakat bu mekanik kısmı ile nasıl başederim diye düşünüyodum benim için elektronik aksam ve yazılım sorun değil fakat bu mekanik aksam en buyuk problemimdi.Tekrardan bu güzel paylaşımınız için teşekkürler 🙂

  • Merhaba

   Daha büyük bir yazıcı derken ne kadar büyük?
   Eğer 20x30x20 gibi büyüme ise var olan tasarımlarda çok ufak oynamalar ile yapabilirsiniz, 40x40x?? gibi ölçüler için ise sigma profilden bir tasarım yapabilirsiniz.
   Önemli olan nokta ısıtıcı tabladır. Eğer istediğiniz ölçülerde tabla bulabilirseniz o zaman yazıcı boyutunu ayarlamak çok sorun değil.

  • Merhaba Enes

   Teşekkürler, 5.Bölümün zamanı hakkında bir şey söyleyemem fakat fırsatını buldukça yazıya eklemeler yapıyorum. Şuan yaptığım makineleride sırf buraya anlatım yaparken biraz daha iyi fotoğraflayıp, nasıl daha rahat yapılabileceklerini incelemek için yapıyorum ve onlarlara da en son geçen hafta ilgilenmeye fırsat bulabildim.
   Şuan makinenin plastiklerden oluşan kısımlarını tasarladığımdan ve çıkan bazı sorunlardan dolayı daha bitiremedim, sanıyorum önümüzdeki hafta biterler.

 6. Excuse my English commenting, my Turkish writing is not yet good enough! But this is fantastic! Step by step and good information, photos along with it as well.
  Not only is this 3D Printer instructions set up, but the printer itself is amazing. I hear some people have already created prosthetic hands for those who need them, what a wonderful invention it all is!
  😀

 7. 4 Bölümüde büyük bir hayranlıkla okudum ve bende yapmaya karar verdim. Şuana kadar tüm aşamaları yazılarınızda anlattığınız gibi yaptım. Görsel olarak yaptığım işten çok memnun kaldım (sizin sayenizde). Şimdi merakla yazının 5. bölümünü bekliyorum. Sizden ricam bizi fazla bekletmeyin. :):):):):):)

 8. Merhaba Alp Bey,
  Çalışmanın tamamlanması için sabırsızlıkla bekliyorum ama bir sıkıntı yoktur umarım. Uzun süredir hiçbir yazı da yazılmamış. Çalışma iptal mi oldu. Umarım yarım bırakmayız.

  • Merhaba

   İptal olmadı, sadece zaman konusunda biraz sıkıntılar olduğundan yazıyı istediğim gibi yazıp yayınlayamadım, makineyi bitirmek için son bir yazı kaldı onuda paylaştığım zaman kılavuz tamamlanmış olacak. Kısa süre içerisinde paylaşmayı planlıyorum.

 9. Merhaba hocam elinize yüreğinize sağlık. çok ayrıntılı anlatmışsınız bu bilgilerle eli yatkın herkes yapabilir.
  birde yazılım yükleme ve ayarları ile ilgili ayrıntılı bilgiler verirseniz tam olacak.
  çok teşekkür ederim.
  saygılar.

  • Merhaba

   Rica ederim, elimden geldiğince yazıyorum.
   5.Bölüme bu aralar fırsat buldukça eklemeler yapıyorum, bazı eksik fotoğraflar var onları halledip yayınlamayı planlıyorum.

 10. Elinize sağlık gerçekten çok güzel olmuş Yeni yayımlayacağınız yazıyı heyecanla bekliyorum. Bazı parçaların siparişlerini verdim bile 🙂

 11. Merhabalar
  Adım adım incelenmiş başarılı bir çalışma olmuş,
  Tebrik ederim,
  Acaba yazılım ve elektronik kısmı ile ilgili yakın zamanda bir yayınınız daha olacak mı ?
  Ya da önerebileceğiniz web siteleri var mı ?
  İyi çalışmalar.

  • Merhaba

   3D Printerlarla olan uğraşlarıma biraz ara verdiğimden dolayı yazının devamıda askıda kaldı maalesef, tamamen bitirmeyi bende çok istiyorum ama kesin bir tarih veremiyorum çünkü her zaman farklı bir şeylerle uğraştığımdan dolayı eski bir işe ne zaman, zaman ayırırım bilmiyorum.

 12. merhaba yazilariniza cok tesekkur ediyorum fakat en can alici kisim olan elektronik & yazilim bölümünün yayinlanmasini sabırsizlikla bekliyoruz alp hocam 🙂

  • Uzun zaman yoktum buralarda biliyorsunuz, sözde verdim ve yazmayı çok istiyorum. Önümüzdeki zamanda daha aktif olacağım, planlarım istediğim yönde gitti ve bu planlarım arasında sitem ve sizlerde varsınız tabiki 🙂
   Şuan bir tarih veremem ama gelicek.

 13. Hocam yazılım kısmı ne zaman yayınlanacak acaba en azından kaynak link verseniz oralardan araştırsak cunku yazı bayadır yok uzun zamandır bekliyoruz teşekkürler

 14. Hocam ben 3d printer alt tablasının (galiba x ekseni) değilde extruder kısmının hareket etmesini istiyorum. Neleri değiştirmem lazım?

 15. Gerçekten çok takdir ediyorum sizi, böylesine detaylı ve önemli bir yazıyı yazan başka kimse yokken sizin zaman ayırıp bizler için böyle bir şey yapmış olmanız benim için gerçekten çok önemli. Umarım hayatta hep başarılı olursunuz. Teşekkürler.

 16. Bitirme ödevim için ararken denk geldim ve böyle detaylı bir anlatım beklemiyordum, şok oldum. Demekki böyle insanlarda varmış. Çok teşekkürler size.

 17. Alp ile yazılım kısmı için mail yoluyla iletişime geçtim, yazılım kısmının anlatımı için bizim mailleri kullansa yine yeter ? hiç üşenmeden anlattı sağolsun. Hakkın ödenmez, tekrardan teşekkürler.

 18. Herkes satmayı tercih ederken, sizin yapımını anlatmayı tercih etmeniz gerçekten taktiri hakediyor. Teşekkürler, umarım herkese örnek olur 🙂

 19. Alp Bey merhabalar öncelikle böylesine detaylı bir Türkçe kaynak oluşturduğunuz için en içten teşekkürlerimi sunar minnettarlığımı belirtirim ve de yeni yazının ne zaman yayınlanacağını sormak isterim 🙂

  • Merhaba

   Ne zaman tarih versem olmadı, arşivdeki fotoğraflar silindiği için yeniden makine yaparak fotoğraflamam gerekiyor.
   Yazmak istiyorum ama ne zaman o kadar boşluğum olur da yapabilirim bilmiyorum.

 20. Alp, yazılarını okuyarak birçok şey öğreniyorum. Anlatımların çok detaylı, anlaşılır ve bir o kadar güzel. Sayende ben de kendi 3d yazıcımı yapacağım. Allah senden razı olsun. Çok teşekkür ederim.

 21. Merhaba Alp Bey,
  Sanırım proje buraya kadarmış.Bir yılı aşkın süredir takip ediyorum ama son bölümü yayınlamadınız.Bütün malzemeler elimde ancak son kısmı tamamlayamıyorum.Açıkçası artık pek hevesimde kalmadı.Yazıyı bitirmek gibi bir mecburiyetiniz yok sadece bizim öyle bir beklentimiz olduğu için size ince bir sitemde bulunuyorum.Lütfen yanlış anlamayın.Emekleriniz için tekrardan sonsuz teşekkürler.İyi çalışmalar…

  • Merhaba

   Okul, yurtdışı ve sonrasında ameliyat derken buraya hiç bakamaz oldum maalesef. Yazılarımda geldiğiniz noktadan sonrası için takıldığınız yerlerde mail ile yardımcı olabilirim. Bana ALP@QuadBrain.com dan ulaşabilirsiniz.
   Bu sayede telafi etmiş oluruz umarım.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here