Çıkalı henüz bir hafta bile olmadan ondan bahsetmeyende kalmadı, biliyorsunuz ki Türkiyede animasyonu gereksiz bahaneler ile yasaklanmıştı ve yıllar sonra böylesine farklı bir konsept ve güçle karşımıza çıkıncada herkes Pokestoplara akın etti, ciddi anlamda akından bahsediyorum çünkü bugün dolaşırken birbirlerini tanımayan (ben dahil) tam 12 kişinin bu oyun sayesine bir araya gelmiş olduğunu gördüm.

Bu arada yazıyı daha erken yazmamamın sebebi önce araştırıp, ne nedir ne değildir onları öğrenip size aktarmak istememdir. O yüzden bugün bir noktadan başlayarak işlerimi hallederkende bir yandan Pokemon arkadaşlarımızı toplaya toplaya rotamı tamamladım, toplamda 7km yürümüşüm fakat bir şey farkettim ki düşük hızlı tramvaylarıda adım olarak saymakta. Herkes de bunu merak ediyordu zaten, evet 20km nin altındaki her taşıtı adım olarak saymakta, bu bisiklet olur, kaykay olur (tavsiye etmiyorum) farketmez.

Bisiklet için ise böyle bir şey tavsiye edebilirim; Bisiklet için telefon tutucu.

Ama lütfen dikkatli olun, çünkü daha şimdiden bir sürü kaza ve sorunlar olmuş (neyseki Türkiyede değil) ve bunuda yasaklattırmayınız.

Pokemon GO En Güçlü Pokemonlar listesi yayında, Buradan ulaşabilirsiniz; http://goo.gl/a8kfjO

NOT: Yoğun ilgiden dolayı farklı konularda Pokemon GO içerikleri yayınlama kararı aldım, normalde tek bir başlıkta yürütecektim fakat fazla karışmasını istemediğimden dolayı önemli olan noktalar için yeni konular yazacağım takipte kalın.

NOT2: İlginizden dolayı teşekkürler, yazı tahmin ettiğimden kısa bir sürede çok fazla okundu o yüzden bazı eklemeler yapmak istedim ve yazıyı 22 Temmuz tarihinde daha derli toplu olarak güncelliyorum, merak ettikleriniz veya eklenmesini istediğiniz konular varsa yorum kısmında bana bildirebilirsiniz.

Pokemon Go Taktikleri QB

Şimdi sizlere oyun hakkında bilgi vermek istiyorum, eminim bir çoğunuz zaten neyin ne olduğunu keşfetmiştir ama hem yeni başlayanlar için hemde bazı noktaları kaçırmış veya fark edememişseniz diye yazmak istiyorum, tabi sizinde taktikleriniz varsa yorum kısmına yazarak benimle paylaşabilirsiniz.

Öncelikle Pokemon GO’yu telefonumuza Nasıl yükleyebiliriz?
 • Android için (intel işlemciler için destek geldi! Yeni gelen güncelleme ile artık mümkün.) buraya tıklayarak .apk dosyasını indirip doğrudan kurabilirsiniz, tabi ayarlardan diğer kaynaklara izin vermenizi isteyecektir.

 • iOS yani iPhone için ise (biraz sıkıcı bir yol ve ama garanti) öncelikle App Store ve iCloud hesaplarınızdan çıkış yapın,.

 • Genel’den Dil ve Bölge‘ye gelin ve United States’i seçin. telefon dilinizi İngilizce olarak değiştirin.
 • Sonrasında ise sanki Amerikadan bağlanıyormuş gibi (sıkıcı demiştim) App Store’a ulaşmamız gerektiği için VPN kullanmanız gerekli. Bunun için bir sürü seçenek mevcut, TunnelBear kullanabilirsiniz. Eğer olmazsa başka VPN kullanabilirsiniz.
 • Sonrasında ise App Store’a girip “Pokemon GO” yazıp, indir dedikten sonraki karşımıza çıkan ekranda “Create New Apple ID” demeliyiz. Hesap oluşturken kredi kartı bilgisi vermeden “None” diyerek kaydolunuz, eğer gmail hesabınız varsa ve fazladan sahip değilseniz hesap adınızda herhangi bir yere “.” (nokta) koyarak da aynı maili sanki farklı bir mailmiş gibi kullanabilirsiniz. (Örn. örnek@gmail.com ile ö.rnek@gmail.com aynı şeydir, hatta ö.r.n.e.k@gmail.com da.)
 • Peki şimdi kaydoluyoruz ama bizden adres bilgisi istedi? Ne yapıyoruz hemen buraya tıklayarak kendimize bir adres seçiyoruz. Yada gerekli bilgileri rastgele yazarak asıl önemli olan Posta koduna: 17815 yazıyoruz. (Bloomsburg, PA’nın posta kodudur.)
 • Kayıt olunca mailimize bir onay gelecek onu tamamlayıp yeni hesapla giriş yapıyoruz ve AppStore’da Pokemon GO nun yolunu tutuyoruz ve tüm bu uğraşın hakkını alıyoruz aslında karışık bir işlem değil, zaten hepimizin AppStore hesabı var, buda sadece farklı bir lokasyonda olanı.
 • Bu yolu adım adım izlemeniz önemlidir, hata alırsanız lütfen baştan dikkatlice takip ederek yapınız.
Oyuna Başlama ve Başlangıç Olarak Pikachu Almak?

Oyuna başlarken bizden karekter cinsiyeti, sınırlı sayıda kıyafet arasından bir şeyler seçmemizi ve tabiki bir kullanıcı adı belirlemimizi istiyor. Eminim ileride bir sürü kıyafet ve farklı görünüş gelecektir ve bunlar sonradan istenildiği kadar değiştirilicektir ama tabiki asıl önemli olan aynı anda diğer oyuncuları görebilmek, umarım buda kısa süre içerisinde hayata geçirilir çünkü yolda giderken “Sizde mi Pokemon? Evet evet kocaman olduk ama işte…” cümleleri biraz komik olabiliyor.

Peki ya Pikachu? Açıkcası bir tane güçsüz Pikachu’nun çok bir önemi yok ama hevesiniz vardır diye anlatıyorum, karakteri oluşturduktan sonra bize 3 seçenek sunuyor, Squirtle, Bulbasaur ve Charmander fakat biz bunlara tıklamadan çıkıp dışarıya yürüyoruz ve her 50metrede bu 3’lünün kapsama alanından çıktığımız için bir daha karşımıza geliyorlar, bir daha bir daha ve 4. veya 5. seferde Pikachuda aralarına katılıyor ve oyunun ilk easter egg’i keşfetmiş oluyoruz.

Oyunu Anlamak

Bu oyunda ne yapılıyor derseniz, amaç Pokedex üzerindeki tüm Pokemonları tamamlamak ve bunu yaparkende güçlü Pokemonları bir köşede biriktirip onlara evrimleştirip daha da güçlü hale getirmek ve sonrasında ise GYM’leri ele geçirerek bize 21 Saatte bir verdiği 10 Altını ve 500 Stardust’ı kazanmak, bu bahsettiğim 10 Altın ve Stardustlar elinizde tuttuğunuz her GYM için geçerli.

Elinizdeki GYM leri görmek için ekrandaki Poketopuna basıp ardından Shop butonuna basınca sağ üst köşedeki kalkana bakabilirsiniz ve her 21 Satte o kalkana tıklayarak Stardust ve Altın kazanabilirsiniz.

GYM Ele Geçirmek

Stardust ne derseniz, Pokemonların dövüş gücünü arttırmak (CP) için kullanılan iksir diyebiliriz. Bu eşya gibi depolanmaz, aynı Pokemon şekerleri gibi birikir.

Pokemon şekeri ise, her Pokemona özeldir ve hem dövüş gücünü arttırmak (CP) hemde evrim yapabilmek için aynı Pokemondan bir sürü yakalamanız gerekli.

Örn. Pidgey’i Pidgeotto yapabilmek için 12 Şekere, Pidgeot yapabilmek içinde 50 Şekere ihtiyacımız var, o yüzden hemen evrim yapmak için uğraşmayın, 15 Level’e kadar herşeyinizi biriktirin. Zaten leveliniz arttıkça karşınıza daha güçlü Pokemonlar gelecektir.

Peki bu arkadaşı daha sonra Mega Pidgeot yapabilirmiyiz? Hayır şuanki Pokedex’te olmadığı için mümkün değil ama bir köşede saklamanızın faydası olacaktır çünkü ilerleyen zamanlarda yeni Pokedexlerin oyuna dahil olacağı söylenmekte.

Pokestop ve GYM nedir?

Aşağıdaki resimde üzerinden durduğum yer Pokestop, buranın kapsama alanında olduğunuz zaman Poketopu şeklini almakta ve buraya tıklayıp gelen resmi çevirdiğimizde Poketopu, Pot gibi eşyaları alabiliyoruz, aynı zamanda yazının devamında bahsi geçen Lure modülüde buraya yerleştiriyoruz.

GYM Nedir Pokestop Nedir

Peki ya GYM? Yukarıdaki resimde büyük ve üzerinde farklı renkler olan yerler GYM ve buraya girebilmek, savaşabilmek veya bir takım seçmek için önce 5 Level olmalısınız ve renk seçimi yaparken arkadaşlarınız ne renkse o renk olabilir, beraber GYMleri ele geçirebilirsiniz.

Aşağıdaki fotoğraf ise Palmer Luckey‘e ait Oculus’u Facebook’a sattığından beri nasıl bir işsiz olduysa 20 Level’e ulaşıp Charizard peşlerinde koşmuş ve Facebook’un Beğen sembolünde bulundan GYM’i level 10’a kadar çıkarmışlar.

GYM seviyeleri neye göre artıyor ve artınca ne oluyor derseniz, kendi renginizde biri ile dövüşerek GYM’e deneyim puanı kazandırıp level atlamasını sağlıyorsunuz ve her levelde +1 kişi daha oraya Pokemonunu bırakabiliyor.

Screenshot_2016-07-13-01-27-12

Peki böyle olunca orası yenilmez mi oluyor? Hayır.

Çünkü başka biri gelip bu Pokemonların hepsini yenmesede GYM’e itibar kaybettirip level düşmesine ve sıralamada en az CP ye sahip Pokemonun oradan gitmesine neden oluyor. Bu şekilde devam ederek hepsini yenerek GYM’i ele geçirebiliyor.

GYM Prestijleri
Level Prestij Puanı Konulabilecek Pokemon
Level 1 0 1
Level 2 2,000 2
Level 3 4,000 3
Level 4 8,000 4
Level 5 12,000 5
Level 6 16,000 6
Level 7 20,000 7
Level 8 30,000 8
Level 9 40,000 9
Level 10 50,000 10

 

Peki bu prestij punaları neye göre kazanılmakta?

Eylem Kazanç/Kayıp
GYM’e Pokemon eklerseniz +2.000 Prestige
Kendi takımınızın Pokemonunu yenerseniz +100 Prestige
Sizden yüksek CP li takım Pokemonunu yenerseniz +500 Prestige
Tek seferde hepsini yenerseniz (kendi takımınızın) +50 Prestige
Karşı takımı yenerseniz (tek Pokemon) -500 Prestige
Karşı takımın hepsini yenerseniz -1.500 Prestige
GYM Ödülleri

GYM ödülleri 21 saatte bir kere toplayabilirsiniz. Elinizde olan her GYM için 10 Altın ve 500 Stardust kazanırsınız.

Ne kadar GYM’e sahipseniz o kadar çok kazanç demek oluyor buda.

Oyun içerisindeki eşyalardan da bahsedelim, İpuçlarıda içermekte, 

Satın Alınabilenler (Aynı zamanda seviye atladığımızda ve pokestoplardaki resmi cevirdiğimizde de ücretsiz alabiliyoruz.)

Öncelikle buraya Poke Coins’in TL fiyatını yazalım;

100 Pokecoins 2,69TL

550 Pokecoins 12,99TL

1200 Pokecoins 26,99TL diye gidiyor, bütçenize ve ihtiyacınıza göre alabilirsiniz.

Bir sorun oluyor mu derseniz; Hayır, ben bir sorunla karşılaşmadım.

Oyun şuanda resmi olarak Türkiyeye açılmadığından dolayı iPhone sahipleri altın alamıyorlar, onunda çözümü Android bir cihaz üzerinden ödeme işlemi yaparak sonrasında iPhone üzerinden altınları harcamak olacaktır.

Pokecoins Nasıl Alınır

Peki bu Pokecoins ile ne alabiliriz? Benim tavsiyem Lure Module, Pokemon Stroge ve Backpack tir. Sebepleri yazının devamında.

POKE BALLS; Klasik poke topu, sayesinde Pokemonları yakalıyoruz. Yakalamak için yolda gördüğümüz Pokemonlara bastığımızda ekranın altında beliren poke topunu Pokemon’un bulunduğu mesafeye göre hızını ayarlayarak atabiliyoruz, tabi atışımıza bağlı olarak yakalıyoruz yoksa Pokemon hem içinden hemde komple oyundan kaçabiliyor ama bir kere yakalarsak onu azad edene kadar bizimdir.

Fiyatları:

20 Top 100 Pokecoins

100 Top 460 Pokecoins

200 Top 800 Pokecoins

INCENSE; Tütsü anlamına gelsede ben buna esans diyorum, bir nevi parfüm gibi bir duruşu var, bunu kullandığınız anda 30dk içerisinde hiç çevrede bile gözükmeyen Pokemonlar size gelmeye başlıyor, bu eşya size maksimum 6 pokemon kazandırıyor haberiniz olsun. Yani 5dk da bir tane, bunun yerine Lure Module kullanmak daha faydalı, neden derseniz bir altta onuda açıklayalım.

Fiyatları:

1 tanesi 80 Pokecoins

8 tanesi 500 Pokecoins

25 tanesi 1250 Pokecoins

LURE MODULE; Şimdi lure modül ne derseniz, şöyleki nasıl İncense sadece size Pokemonları çekiyorsa, bu arkadaşımızda Pokestop noktalarına yerleştirildiğinde bölgedeki tüm arkadaşlarımızın bundan faydalanmasını sağlıyor ve 2dk da bir bölgeye Pokemon çekiyor, yani İncenseye oranla 2.5 kat daha karlı, heleki 2 tane veya 3 tane Pokestop’un ortasında durup bunlara modül yerleştirirseniz onlarca Pokemon’u çok kısa sürede onlarca kişi elde edebilirsiniz.

Fiyatları:

1 tanesi 100 Pokecoins

8 tanesi 680 Pokecoins

Mesela biz, biz diyorum ama kimseyi tanımıyorum, Pokemon bahanesi ile farklı kişilerle tanışmış olduk. Bugün ilk defa uğraşayım dedim ve oturduğum bir kafede 2 tane Pokestop görünce Lure Module kullandım, 10dk sonra biri gelip sizmi yaptınız acaba diyince son 10dkdır bu tarafa doğru koşmakta olduğunu öğrendim.

Tabi Lure Module’lerim bitince bende aramaya başladım ve bir yerde tam 12 kişi birden Pokemon toplarken buldum kendimi. Tam o sırada biri gelip bu camiye wifi’mi bağladılar neden herkes burda diye sormasıda biraz ne yapıyoruz biz burda diye sordurttu kendimize fakat bu yaşımıza gelmemize rağmen içimizde hep bir ukteyle kalmış olan Pokemon’u oynamak bence güzel bir nedendi.

Bu arada oyundaki adımda QuadBrain ve görürseniz selam vermeyi ihmal etmeyiniz.

Lure Module Nasıl Kullanılır

EGG INCUBATOR; Kuluçka makinemiz, bu makine sayesinde Pokestoplardan elde ettiğimiz yumurtaları içerisine koyup kaç KM’lik yumurta ise o kadar yürüyerek çatlamasını sağlıyoruz. Oyuna başlayınca 1 tane sınırsız elde ediyoruz, level geçişlerinde de 3 kullanımlık bize verilmekte ama siz bunlar bana yetmedi derseniz oyun içi marketten 150 Pokecoins’e satın alabilirsiniz. 

Bu sayede bir seferde yürüyerek birden çok yumurtayı çatlatabilirsiniz.

Pokemon Go Yumurta

Peki hangi yumurtadan ne çıkar derseniz diyede internette bulduğum bir resmi ekliyorum, sanıyorum şuana kadar çıkanlar arasından bu şekilde bir tablo yapılmış ve benimde gördüğüm kadarı ile tablo doğru.

Artık yumurtalarınızı ona göre kuluçkaya yatırabilirsiniz.

Ekran Resmi 2016-07-20 02.52.30

LUCKY EGGS; İşin asıl hilesi bu, hile demeyelimde taktik diyelim. Bu yumurta sayesinde 30dk boyunca kazandığımız tüm expleri 2 ye katlıyoruz.

Fakat bununda bir kullanım taktiği var oda şöyle, öncelikle seviye atlamak için acele etmiyoruz ve yakaladığımız tüm Pokemonları bir köşede biriktiriyoruz, özellikle 12 şeker ile gelişenleri mutlaka toplayın. Bunlar neler derseniz, Pidgey, ratata en çok çıkanlarıdır ve her Pokemonda 3 şeker kazanırsınız, onu profesöre transfer edersenizde 1 şeker elde edersiniz.

Şimdi Pokemonları topladık elimizde 20-30 tane oldu, daha sonra yine acele etmiyoruz ve birden çok Pokestop’un olduğu noktaya gidiyor, Lure Module kullanıyor ve o sırada Lucky Egg’imizide kullanıp hemen evrimlere başlıyoruz, aynı zamanda da Pokestop’a gelen Pokemonlardan 2 katı exp kazanıyoruz. İlk defa evrimlediğimiz Pokemonlar için 1000 yerine 2000exp, ikinci üçüncü sefer olanlardan da 500 yerine 1000exp kazanarak bir anda 5-6 level birden atlayabiliyoruz. Aynı zamanda Pokestop’a gelenlerden de bolca exp kazanıyoruz.

Oyundaki amaç çok şey harcamak değil, elimizdekileri mantıklı harcamak.

Fiyatları:

1 tanesi 80 Pokecoins

8 tanesi  500 Pokecoins

25 tanesi 1250 Pokecoins

Son olarak BAG ve STORAGE geliştirme mevcut, onlarıda kısaca açıklamak gerekirse, BAG olan yanımıza alabileceğimiz eşya sayısı, yani Poketopu, can doldurma, razzberry gibi eşyalar, POKEMON STORAGE ise bir anda yanımızda taşıyabileceğimiz Pokemon sayısı.

Bunlarında fiyatları 50 Adet yeni yer için 200 Pokecoins dir.

Seri bir şekilde Pokemon toplarken yer sıkıntısıyla uğraşmamak için alınmasını tavsiye edebilirim.

Toplanabilir Eşyalar

Yukarıda yazdıklarımı Bag ve Storage hariç zaten toplayabiliyorsunuz, artı olarak ise bu arkadaşlar mevcut;

REVIVE; 5 level olduktan sonra hem oyun vermekte hemde Pokestoplardan alabilmekteyiz, GYM lerde dövüştüğümüzde ve yenildiğimizde o Pokemonu geri canlandırmak için kullanıyoruz.

POTIONS; Yine GYM lerde dövüştüğümüz zaman canı azalan Pokemonlarımızın canını doldurmak için kullanıyoruz, aşağıda Potions çeşitleri ve ne kadar HP (Health Point – Sağlık Puanı) arttırdığı yazmakta.

 • Potion           +20HP
 • Super Potion +50HP 
 • Hyper Potion +200HP

RAZZ BERRY; Üzüme benzeyen bu eşya sayesinde her Poketopu atışımızda Pokemona bunu ikram ederek bizi daha çok sevmesiniz sağlayarak yakalama oranını arttırabiliyoruz. Güçlü bir Pokemon geldiğinde kullanmayı unutmayalım.

GREAT BALLS & ULTRA BALLS; Normal topu biliyorsunuz zaten, birde Great ve Ultra olanları var. Bunları satın alamazsınız, sadece Pokestoplardan toplanmakta ve Great ball için 12 Level, Ultra ball için ise 20 Level olmalısınız.

Peki bu topların ne farkı var? Derseniz, bunlarında karşımızdaki Pokemonu yakalama oranı standart Poketoplara göre daha yüksek.

Pokemon GO İpuçları ve Taktikler
Nearby Taktiği

Nearby dediğimiz kısım ekranın sağ altında bulunur, oraya tıklayıncada bu ekranla karşılaşırız;

Nearby yani yakınlarda özelliği etrafınızda olan Pokemonları tarayan bir radar gibidir ve bulduğu en yakın maksimum 9 tanesini size bildirir.

Nearby Nedir

İşte bunun bir yolunu dün farkettim. Nearby’e tıklıyoruz ve hangisini yakalamak istiyorsak ona tıklıyoruz, ardından ya telefonu 360 derece döndürüyoruz yada kendi kendimiz etrafında dönerken dikkatlice Nearby kısmına bakıyoruz, eğer o dikdörtgenin çevresinde bir anlığına yeşil ince bir dikdörtgen çerçevesi belirirse aradığımız Pokemon işte o yönde. Sonrasında ise o yöne doğru gidiyoruz ve aşağıdaki taktiği kullanarak yakalıyoruz 🙂

Pokemon Yakalama Hilesi

Bu özellik genellikle 3 adım gösterenlerde çok düzgün çalışmakta. Artık yanlış yönlere yürümek yok.

Level Artışlarında Gelen Ödüller ve Level Atlamak İçin Gereken EXP

Tabloda 30’a kadar olanı vardır, çünkü şuan bu kadarı bilinmekte, maksimum level ise 40tır, 39 dan 40’a geçmek için tam 5.000.000xp’e ihtiyacınız vardır.

Level Sonraki Level İçin Gereken EXP Level Ödülleri Açılan Özellikler
Level 1 1,000 XP
Level 2 2,000 XP 15 Poké Balls
Level 3 3,000 XP 15 Poké Balls
Level 4 4,000 XP 15 Poké Balls
Level 5 5,000 XP 10 Potions
1 Incense
10 Revives
Gyms
Potions
Revives
Level 6 6,000 XP 15 Poké Balls
10 Potions
10 Revives
1 Egg Incubator
Level 7 7,000 XP 15 Poké Balls
10 Potions
10 Revives
1 Incense
Level 8 8,000 XP 15 Poké Balls
10 Potions
5 Revives
10 Razz Berry
1 Lure Modulator
Razz Berry
Level 9 9,000 XP 15 Poké Balls
10 Potions
5 Revives
3 Razz Berry
1 Lucky Egg
Level 10 10,000 XP 15 Poké Balls
10 Super Potions
10 Revives
10 Razz Berry
1 Incense
1 Lucky Egg
1 Egg Incubator
1 Lure Module
Super Potions
Level 11 10,000 XP 15 Poké Balls
10 Super Potions
3 Revives
3 Razz Berry
Level 12 10,000 XP 20 Great Balls
10 Super Potions
3 Revives
3 Razz Berry
Great Balls
Level 13 10,000 XP 15 Great Balls
10 Super Potions
3 Revives
3 Razz Berry
Level 14 15,000 XP 15 Great Balls
10 Super Potions
3 Revives
3 Razz Berry
Level 15 20,000 XP 15 Great Balls
20 Hyper Potions
10 Revives
10 Razz Berry
1 Incense
1 Lucky Egg
1 Egg Incubator
1 Lure Module
Hyper Potions
Level 16 20,000 XP 10 Great Balls
10 Hyper Potions
5 Revives
5 Razz Berry
Level 17 20,000 XP 10 Great Balls
10 Hyper Potions
5 Revives
5 Razz Berry
Level 18 25,000 XP 10 Great Balls
10 Hyper Potions
5 Revives
5 Razz Berry
Level 19 25,000 XP 10 Great Balls
10 Hyper Potions
5 Revives
5 Razz Berry
Level 20 50,000 XP 20 Ultra Balls
20 Hyper Potions
20 Revives
20 Razz Berry
2 Incense
2 Lucky Eggs
2 Egg Incubators
2 Lure Modules
Ultra Balls
Level 21 75,000 XP 10 Ultra Balls
10 Hyper Potions
10 Revives
10 Razz Berry
Level 22 100,000 XP 10 Ultra Balls
10 Hyper Potions
10 Revives
10 Razz Berry
Level 23 125,000 XP 10 Ultra Balls
10 Hyper Potions
10 Revives
10 Razz Berry
Level 24 150,000 XP 10 Ultra Balls
10 Hyper Potions
10 Revives
10 Razz Berry
Level 25 190,000 XP 25 Ultra Balls
20 Max Potions
15 Revives
15 Razz Berry
1 Incense
1 Lucky Egg
1 Egg Incubator
1 Lure Module
Max Potions
Level 26 200,000 XP 10 Ultra Balls
15 Max Potions
10 Revives
15 Razz Berry
Level 27 250,000 XP 10 Ultra Balls
15 Max Potions
10 Revives
15 Razz Berry
Level 28 300,000 XP 10 Ultra Balls
15 Max Potions
10 Revives
15 Razz Berry
Level 29 350,000 XP 10 Ultra Balls
15 Max Potions
10 Revives
15 Razz Berry
Level 30 500,000 XP 30 Ultra Balls
20 Max Potions
20 Max Revives
20 Razz Berry
3 Incense
3 Lucky Eggs
3 Egg Incubators
3 Lure Modules
Max Revives
Pokemon GO İçin İnternet Gereklimi, Ne Kadar İnternet Harcar

Tabiki gerekli, sonuçta verilerimiz online bir veritabanı üzerinde işlemekte ve artı olarak GPS verilerinizin de açık olması gerekli.

Peki ne kadar internet harcamakta? Saatte 8MB ile 16MB arası harcamakta. Bu yeni gelen Pokemon sayısı, bakılan GYMlerdeki yüklenen veriye göre değişiklik gösterir.

Ne kadar Şarj Harcamakta

Tam dolu olduğu taktirde maksimum 1.5 Saatte şarjınız tükenecektir. Bu sorunu çözmek için power bank alanlar mevcut, hatta sırf Pokemon GO için alanlar mevcut. Ben geçen yıl Asus marka 10050mAh’lik taşınabilir şarj aleti almıştım ve 3000mAh pile sahip telefonumu en az 3 kere şarj edebilmekte.

Düşünenleriniz varsa tavsiye ederim.

Şarj kullanımı için bir taktik var fakat ne kadar işe yarar bilemiyorum, yinede paylaşmak istedim.

Adımları sırasıyla takip ediniz;

 1. Telefonunuzdan Google Haritalar uygulamasını açın.
 2. Arama bölümüne bulunduğunuz şehri (Örn: İstanbul) yazın.

 3. Şehri yazınca aşağıda görünen beyaz bölüme tıklayın.

 4. Tıkladığınız zaman seçenekler arasında “İndir” olacak ve ona tıklayıp tüm şehrin haritasını indirin. Bu sayede harita bilgilerini edinmek için Google Haritaları internetten kullanmak yerine kayıtlı verilerden kullanacak.

Aslında bu şarjdan çok internet kullanımı açısından işe yarayabilir.

Donmalar, Kasamalar, Takılmalara Çözüm

Şuan için bilinen en iyi çözüm; Oyunu kapatıp açmak. Eğer Pokemon yakaladığınız anda oyun donuyorsa sol üst köşedeki yükleniyor sembolünün yok olmasını bekleyin, bu sayede eğer Pokemon’u yakaladıysanız çantanıza eklenecektir.

Etrafımda Hiç Pokestop & GYM Varmı?

Oyunun yapımcı ekibinde Niantic olduğundan ve bu arkadaşlar Ingress oyununu yaptıklarından ve Pokemon GO da Ingress altyapısını kullandıkları için bu adrese giderek; https://www.ingress.com/intel üye girişi yapabilir ardından ise haritadaki işaretlenmiş yerleri görebilirisiniz.

Ekran Resmi 2016-07-14 17.09.29

Yukarıdaki harita İstanbul/Eminönüne ait ve görmüş olduğunuz gibi sayılamayacak kadar çok yer mevcut, bu yerlere bakarken sağ alt kısımdaki level’i 0 ile 8 arası yapın yoksa her yeri göremeyebilirsiniz.

İstenilmeyen bir yerde Pokestop veya GYM mi var? Bunları kaldırabilirsiniz. Çünkü bazı noktalar kişilerin evleri olduğundan dolayı rahatsız olabilirler ve bu durumuda buraya tıkladığınızda karşınıza çıkan formu doldurarak yapımcılara bildirebilirsiniz.

Peki yeni GYM ve Pokestop nasıl eklenir? Böyle bir şey yok. İnternette görmüş olduklarınız tamamen GYM veya Pokestop kaldırmak için yapılması gerekenlerdir, fakat bunu sanki yeni noktalar eklemek için kullanılıyormuş gibi nakletmişler insanlara. Boşu boşuna zamanınızı harcamayın diye uyarıyorum.

Hatta buraya tıklayarak bahsetmiş olduğum notu görebilirsiniz.

Ne demiş yapımcılar; 

“Please note, we are currently not accepting submissions for new PokéStops or Gyms.”

EXPler Neye Göre Gelmekte
Eylem Kazanç
Pokemon Yakalayınca Gelen Exp 100 XP
Bonuslu Olarak Yakalayınca
 • Nice
 • Great
 • Excellent
 • Curveball
 • 10 XP
 • 50 XP
 • 100 XP
 • 10 XP
Yumurta EXPleri
 • 2KM
 • 5KM
 • 10KM
 • 200 XP
 • 500 XP
 • 1.000 XP
Pokemon Evrimleştirildiğinde 500 XP
Pokedex’e Yeni Pokemon Eklerseniz 500 XP
GYMde Kendi Takımınızı Yenerseniz 10 XP
GYMdeki Pokemonu Yenerseniz 100 XP
GYMdeki Herkesi Yenerseniz +50 XP
Pokestop Ziyeret Ederseniz 50 XP

100XP (+6 İtem Verirse)

 

Eğer Lucky egg kullanırsanız tüm bunlar 2 Katı olarak gelecektir.

Madalya Kazanmak İçin Neler Gerekli

Aşağıdaki tablodan karakterimize bastığımız anda karşımıza çıkan madalyonların neye karşı verildiğini görebilirsiniz. (Oyunda da ingilizce olduğu için bu bölümü çevirmiyorum. Kaynak alınan adres açıklama kısmında belirtilmiştir.)

Medal Name Description Bronze Req. Silver Req. Gold Req.
Jogger Walk x kilometers  10 km  100 km  ?
Kanto Register Pokemon 5  50  ?
Collector Capture Pokemon  30  500  ?
Scientist Evolve Pokemon  3  20  ?
Breeder Hatch Eggs  10  ?  ?
Backpacker Visit PokeStops  100  1,000  ?
Battle Girl Win Gym Battles  10  100  ?
Ace Trainer Train x times  10  100  ?
Schoolkid Catch normal Pokemon  10  50  200
Black Belt Catch fighting Pokemon 10  50 200
Bird Keeper Catch flying Pokemon  10  50  200
Punk Girl Catch poison Pokemon  10  50  200
Ruin Maniac Catch ground Pokemon 10 50  200
Hiker Catch rock Pokemon 10  50  200
Bug Catcher Catch bug Pokemon  10  50  200
Hex Maniac Catch ghost Pokemon 10 50  200
Kindler Catch fire Pokemon  10  50  200
Swimmer Catch water Pokemon  10  50  200
Gardener Catch grass Pokemon  10  50  200
Rocker Catch electric Pokemon 10  50  200
Psychic Catch psychic Pokemon 10  50 200
Dragon Tamer Catch dragon Pokemon 10 50 200
Fairy Tale Girl Catch fairy pokemon 10 50 200
Youngster Catch Rattata? Ben yüzlerce yakaladım ama bu kısım bugda kalmış olabilir.  3  50  ?
Pikachu Fan Catch Pikachu 3 50  ?
Pokemon Go Plus

Gelelim en çok merak edilen şeye, Pokemon GO Plus.

Pokemon Go Plus Nerden Alınır

Buradan da ulaşabileceğiniz üzere Amazon.com üzerinde satışa çıktı, hemde $35’a ama sonra ne oldu, birileri geldi hepsini birden satın aldı ve Ebay üzerinde 5 katı fiyatına satmaya başladı. Hemde kimisi önsipariş.

İçlerinden en insaflısı bu; http://goo.gl/8LYbRE

Tabi bence şuan almanızın bir anlamı yok, önce biraz bekleyin ki zaten her ne kadar oyun bluetooth erişimi istesede oyun içerisinde bununla alakalı bir kısım göremedim.

Yüksek CP’li Pokemon Bulmak

Bunun için yapmanız gereken tek şey bir an önce level atlamak ve bunu yaparkende kaynakları tüketmemek, kaynaklar neler dersenizde stardust ve yakaladığınız Pokemonların şekerleri tabikide. Onları belli bir level’e gelene kadar saklayınız.

Mesela oyuna başladığım zamanlar çok fazla Eevee denk gelmekteydi fakat CP leri hep 10 ile 30 arasındaydı ve bende onları bilmeyerek evrimlediğim zaman 80CP ye sahip kullanışsız Pokemonlar elde etmiş oldum, level atlayıp yeni güçlü Eeveeler bulduğumda da şeker olmadığı için öylece kaldım. Bahsettiğim güçlü Eeveeler 500CP ye sahip ve bunları yakalamak için dediğim gibi 18Level üstü olmanız gerekmekte, aynı zamanda 500CP lik Eevee evrimleyince eğer Vaporeon olursa maksimum 1500CP ye kadar çıkabilmekte, tabi siz level atlayınca CP lerin çıkabileceği seviyede artmakta, bunu unutmayınız.

Örneğin bu arkadaşımız 30Level olmuş, peki nasıl Pokemonlara sahip?

42b93e74578da0ffbc248d3932416b5d

İşte böyle Pokemonları varmış, Golbat bile 1400CP.

Sizlerle reddit ve gruplarda denk gelen bir yazıyı da paylaşmak istiyorum;

Eevee’nin evrimini kontrol etmek için bir yöntem söz konusu, bu yöntem ilk sezondaki kardeşlerin evrim geçirmiş Eeveelerine verdikleri isimleri vererek evrim geçirince neye dönüşmesini istiyorsak onu seçmemizi sağlıyor.

Vaporeon (Su) için; Rainer

Jolteon (Elektrik) için; Sparky

Flareon (Ateş) için;  Pyro

İsimlerin baş harfini büyük yazınız ve sonra oyundan çıkıp tekrar girerek ismin kayıtlı olup olmadığını kontrol ediniz, ardından da “evolve” diyerek evrimi tamamlayınız.

Bende denedim ve oldu, fakat bazı yerlerde tek kullanımlık olduğu yazmakta onu denedikten sonra ekleme yapabilirim.

Eğer Pokemonunuzu evrimleştirdiğinizde ne kadar CP ye sahip olacağını merak ediyorsanız fikir verme amaçlı http://pogotoolkit.com/ adresini kullanabilirsiniz.

Hesaplamaları her zaman doğru değildir, sadece tahmini ve yaklaşık değerlerdir, o yüzden %100 güvenilir bir hesaplama sunuyor diyemem. Sadece fikir için kullanınız.

Pokemon GO’ya TÜRKİYE Serveri Geldi

Oyunun server durumlarını kontrol ettiğimiz BU adresindeki yeni bir güncellemeye göre artık Türkiye için ayrı bir server söz konusu. Şuan için aktif değil veya ara ara açılıp kapanmakta fakat bu oyunun çok kısa zaman içerisinde ülkemizin Appstore & Google Play markelerine geleceğinin habercisi, peki oyun resmi olarak gelince hesaplarımız sıfırlanacak mı? Tabikide hayır.

Bu adresten de Pokemon GO’nun güncel yeniliklerini takip edebilirsiniz. Mesela 4 gün önce 26 yeni ülkeye açılırken 3 gün öncede Kanadaya açıldı. Türkiye ise bu ayın sonunda resmi olarak kavuşacaktır bence.

Bu adresten ise hangi ülkelere açıldı, hangilerine açılması söz konusu ve ülkemize açıldığı anda da bildirim almak için mail adresi bırakabilirsiniz.

Şuan için son olarak değineceğim konu;

Power Up’da Pokemon Ne Kadar CP Kazanır

Görsele tıklayarak detaylı inceleyebilirsiniz.

Küçük Taktikler (Redditden Denk Gelenler)

Zaman buldukça ve yeni şeyler öğrendikçe eklemeler yapmaktayım, yazıyı sık takip edenlerde zaten farketmiştir.

Yumurtalar konusunda 10KM olanları kesinlikle 20 level’e kadar saklayınız, çünkü 20 levelden sonra yumurtanın içerisinden çıkan Pokemonun kalitesi sabitlenmektedir ve en değerli yumurtada 10KM lik olanlardır.

Her atladığınız levelde Pokemonunuzun CP barı dahada genişlemektedir, yani henüz 15 level’im ve Pokemonlarım neden 1000CP demeyin çünkü 20 olduğunuzda 1600CP’lere kadar çıkacaktır.

Tüm Pokemonların nadirlik seviyesi ve karşınıza çıktığında kaçabilme oranları vardır, dün paylaştığım tabloya buradan ulaşarak inceleyebilirisiniz: Pokemon GO En Güçlü Pokemonlar & Her Pokemonun Ulaşabileceği Maksimum CP

Oyunun içerisinde Master Ball mevcut fakat şuan için ortaya çıkmamıştır.

Efsanevi Pokemonların karşımıza çıkabilme ihtimalleri mevcutmuş ama yakalama durumları bilinmiyor.

Pokemon yakalama şansınızı arttırmak istiyorsanız topu falsolu, çevirerek veya nice, great şeklinde atmanız gerekmektedir.

Pokemon GO Pokemon Evrim Tablosu
#001 Bulbasaur #002 Ivysaur #003 Venasaur
25 Şeker Evrim İçin 100 Şeker Evrim İçin
#004 Charmander #005 Charmeleon #006 Charizard
25 Şeker Evrim İçin 100 Şeker Evrim İçin
#007 Squirtle #008 Wartortle #009 Blastoise
25 Şeker Evrim İçin 100 Şeker Evrim İçin
#010 Caterpie #011 Metapod #012 Butterfree
12 Şeker Evrim İçin 50 Şeker Evrim İçin
#013 Weedle #014 Kakuna #015 Beedrill
13 Şeker Evrim İçin 50 Şeker Evrim İçin
#016 Pidgey #017 Pidgeotto #018 Pidgeot
12 Şeker Evrim İçin 50 Şeker Evrim İçin
#019 Rattata #020 Raticate
25 Şeker Evrim İçin
#021 Spearow #022 Fearow
50 Şeker Evrim İçin
#023 Ekans #024 Arbok
50 Şeker Evrim İçin
#025 Pikachu #026 Raichu
50 Şeker Evrim İçin
#027 Sandshrew #028 Sandslash
50 Şeker Evrim İçin
#029 Nidoran (Kadın) #030 Nidorina #031 Nidoqueen
25 Şeker Evrim İçin 100 Şeker Evrim İçin
#032 Nidoran (Erkek) #033 Nidorino #034 Nidoking
25 Şeker Evrim İçin 100 Şeker Evrim İçin
#035 Clefairy #036 Clefable
50 Şeker Evrim İçin
#037 Vulpix #038 Ninetails
50 Şeker Evrim İçin
#039 Jigglypuff #040 Wigglytuff
50 Şeker Evrim İçin
#041 Zubat #042 Golbat
50 Şeker Evrim İçin
#043 Oddish #044 Gloom #045 Vileplume
25 Şeker Evrim İçin 50 Şeker Evrim İçin
#046 Paras #047 Parasect
50 Şeker Evrim İçin
#048 Venonat #049 Venomoth
50 Şeker Evrim İçin
#050 Diglett #051 Dugtrio
50 Şeker Evrim İçin
#052 Meowth #053 Persian
50 Şeker Evrim İçin
#054 Psyduck #055 Golduck
50 Şeker Evrim İçin
#056 Mankey #057 Primeape
50 Şeker Evrim İçin
#058 Growlithe #059 Arcanine
50 Şeker Evrim İçin
#060 Poliwag #061 Poliwhirl #062 Poliwrath
25 Şeker Evrim İçin 100 Şeker Evrim İçin
#063 Abra #064 Kadabra #065 Alakazam
25 Şeker Evrim İçin 100 Şeker Evrim İçin
#066 Machop #067 Machoke #068 Machamp
25 Şeker Evrim İçin 100 Şeker Evrim İçin
#069 Bellsprout #070 Weepinbell #071 Victreebell
25 Şeker Evrim İçin 100 Şeker Evrim İçin
#072 Tentacool #073 Tentacruel
50 Şeker Evrim İçin
#074 Geodude #075 Graveler #076 Golem
25 Şeker Evrim İçin 100 Şeker Evrim İçin
#077 Ponyta #078 Rapidash
50 Şeker Evrim İçin
#079 Slowpoke #080 Slowbro
50 Şeker Evrim İçin
#081 Magnemite #082 Magneton
50 Şeker Evrim İçin
#083 Farfetch’d
#084 Doduo #085 Dodrio
50 Şeker Evrim İçin
#086 Seel #087 Dewgong
50 Şeker Evrim İçin
#088 Grimer #089 Muk
50 Şeker Evrim İçin
#090 Shellder #091 Cloyster
50 Şeker Evrim İçin
#092 Gastly #093 Haunter #094 Gengar
25 Şeker Evrim İçin 100 Şeker Evrim İçin
#095 Onix
#096 Drowzee #097 Hypno
50 Şeker Evrim İçin
#098 Krabby #099 Kingler
50 Şeker Evrim İçin
#100 Voltorb #101 Electrode
50 Şeker Evrim İçin
#102 Exeggcute #103 Exeggutor
50 Şeker Evrim İçin
#104 Cubone #105 Marowak
50 Şeker Evrim İçin
#106 Hitmonlee
#107 Hitmonchan
#108 Lickitung
#109 Koffing 50 Şeker Evrim İçin #110 Weezing
#111 Rhyhorn #112 Rhydon
50 Şeker Evrim İçin
#113 Chansey
#114 Tangela
#115 Kangaskhan
#116 Horsea #117 Seadra
#118 Goldeen #119 Seaking
50 Şeker Evrim İçin
#120 Staryu #121 Starmie
50 Şeker Evrim İçin
#122 Mr. Mime
#123 Scyther
#124 Jynx
#125 Electabuzz
#126 Magmar
#127 Pinsir
#128 Tauros
#129 Magikarp #130 Gyarados
400 Şeker Evrim İçin
#131 Lapras
#132 ‘Ditto
#133 Eevee #134 Vaporeon #135 Jolteon #130 Flareon
25 Şeker Evrim İçin Rainer Sparky Pyro
#137 Porygon
#138 ‘Omanyte #139 Omastar
50 Şeker Evrim İçin
#140 Kabuto #141 Kabutops
50 Şeker Evrim İçin
#142 Aerodactyl
#143 Snorlax
#144 Articuno
#145 Zapdos
#146 Moltres
#147 Dratini #148 Dragonair #149 Dragonite
25 Şeker Evrim İçin 100 Şeker Evrim İçin

 

 ve #151 Numara Mew

Evrimi bilinmiyor.

#150 Mewtwo
Sorular için yorum bölümünü kullanabilirsiniz, iyi oyunlar.

38 YORUMLAR

 1. Level yükseldikçe gelen pokemonların cp si artıyor diye duydum peki gelen pokemonların kalitesi de artıyor mu ? kaliteden kastığım mesela daha nadir olanların biraz daha kolay çıkması gibi.

  • Level artınca gelen Pokemonları CP si çok daha yüksek olur, mesela 10Levelde 200cp Evee geliyorsa 20Levelde 500cp Eevee gelmekte.
   Kaliteye gelince hayır level ile alakalı olduğunu sanmıyorum çünkü o bölgeye o an gelen Pokemon herkese gözükür, 5Level olan birinede 20Level olan birinede.

 2. Bilgiler için çok teşekkür ederiz gayet iyi bilgilendim sormak istediğim 2 soru var;

  1- Oyuna başlarken nickname sorunu yaşayan arkadaşlardan biriyim. O yüzden rastgele anlamsız isim koydum acaba bu konuda güncelleme gelecek midir sizce?

  2- “NEARBY Taktiği” kısmında yapmış olduğunuz “dikdörtgenin çevresinde bir anlığına yeşil ince bir dikdörtgen çerçevesi belirirse aradığımız Pokemon işte o yönde” şeklindeki açıklamayı tam anlayamadık arkadaşlarla bunla alakalı bir görsel ekleyebilir misiniz? hangi yöne dönersek dönelim ekranda belirtilen şekilde gör yeşil dikdörtgen oluşmuyor.

  • Merhaba

   1- Eğer özel karakter kullanmadıysanız o bir hata değildir, kullanmak istediğiniz ismi başkalarının aldığından dolayı bir uyarıdır. Oyun 10 milyon kez indirilmiş ve tahmin edilebilir bir nick seçerseniz muhtemelen kullananlar çoktan olmuştur.

   2- Bu taktik aslında çok güzel çalışıyor ve mükemmel işe yarıyor fakat bazen yönümüzü algılamadığı için sorunlar çıkabiliyor.
   Taktiği kullanırken nearbyden istediğiniz pokemonu seçtiniz ve döndünüz, dönerken eklediğim resimdeki gibi bir yeşil çerçeve oluşacak;

   https://www.quadbrain.com/wp-content/uploads/2016/07/Lure-Module-Nas%C4%B1l-Kullan%C4%B1l%C4%B1r.png

   Burada Pokemon seçili değil ama siz seçipte görmeniz gerekli, elimde bu resim vardı sadece.

   Eğer döndünüz ama göremediniz o zaman nearbyden seçiminizi kaldırın, sonra tekrar seçip tekrar deneyiniz. Şuan nearbydeki adımlar bugda olduğundan dolayı Pokemonları yakalamak dahada zorlaştığı için bu taktik bir nebze olsun işimizi kolaylaştırıyor.

 3. Merhaba, şuan 18 lvl bir oyuncuyum. Fakat lure module koyduğumda gelen pokemonlar bana görünmüyor, başkasının lure module koyduğu pokestopa uğradığımda da görünmüyor. Yanımdaki arkadaşlarıma çıkıyorlar. Iphone 6 kullanıyorum ve oyunu avustralya serverinden indirdim. Tekrar silip yükledim, yine sorun çözülmedi. Şuan silip yeni zelandadan yükledim. Ama sorunun çözülüp çözülmediğini şuanda deneyemedim. Böyle bir problemle karşılaşan ve halledebilen oldu mu? Halledemezsem lure module den ömür boyu faydalanamayacak mıyım ?

 4. Kardes ben sana sey sorucam önemli, benim vaktimin büyük cogunlugu işte geçiyor ve bulunduğum yerde nearby bomboş hiç pokemon yok ve gelmiyorda incense kullandım oda yetmedi bitti çözümü varmıdır?

 5. Selamlar ben lure module kullanmaya calistim ama hangi pokestop a gitsem burda kullanmazsın diyo. Zaten aktifte görünmüyor. 11 levelim yardım lütfen 🙂

  • Pokestop’a uzak bir noktadanmı kullanmayı deniyorsunuz? Yoksa yanındaykendemi hata vermekte. Sorunla ilgili ekran görüntüsü varsa daha iyi yardımcı olabiliirim.

 6. Selamun aleykum kardeşim Öncelikle cok teşekkür ederim ugrasıpta bizi biilgilendirdigin için. Benim birkac sorum olacak. Bu pokemonların kilosu boyu vs. neye gore degiştiginde güçleniyor veya zayıflıyor. Bir ikinciside bu power up ve evolvenin altında bulunan kısımda pokemonun saldırı bicimi vs. yazıyor o kısmı da biraz acıklarsan sevinirim mesela pidgeot’un hangi atckları acık oldugunda işe yarar. hangi pokemona hangi atack türü gerekiyor.

  • AS, Merhaba.
   Öncelikle boy, kilo hakkında ortaya atılmış bir çok şeyler var ama kesin bilgi henüz yok. Bu ortaya atılan bilgilerden biri xs olduğunda hızlı vurduğu, xl olduğunda da yavaş vurduğu yönünde. Bir diğeri xl olunca evrim yapılınca fazladan cp kazandığı yönünde ama bu ikinci bilgi kesinlikle yanlış.
   Ben xl,xs diye ayırmak yerine cp ve hp karşılaştırması yaparak işime yaramayanları siliyorum.

   İkinci soruya gelirsek, Pokemon yetenekleri hakkında bir yazı yazmayı planlıyorum, biraz detaylı ve uzun bir iş. Mesela bazı saldırıların türleri var örneğin fly tipi Pokemon ilk atağında dark vurabiliyor ve bu ilk ve ikinci olan özel vuruşlarının da vermiş olduğu hasar ve vuruş süreleri mevcut, bunlara göre Pokemonun değerli olup olmadığı anlaşılıyor.

 7. Şöyle bir durum var pokemonların levelleri hakkında. Yani her pokemonun kendi leveli varmış. Bunları nasıl anladığımızı tam çözemedim sanırım gizli. Bir de pokemonlarda daha işlevsellik durumu var. Yani bende aynı cins pokemon var cpleri farklı ancak cpsi düşük olanın skillden dolayı daha güçlü yani cp ler sanırım biraz aldatıcı olabiliyor. Bu yüzden bir dahaki konu güncellemenizde bu skill yani vuruş şekilleri ve güçlerine de değinirseniz çok iyi olur. Hatta ayrıntılı bir konu hiç fena olmaz skilleri tanıtan. Şayet internette Türk sitelerinde bu konuya rastlayamadım. Baya bir ilgi çekeceğinden eminim.

  • Merhaba

   Pokemonların levelleri ve trainer levelleri olduğu doğru, CP si ve özelliklerinin olabilecek diğer özelliklerle karşılaştırılması ona % bakımından bir kalite değeri biçiyor, yani 2000cp li ama vuruşları çok düşük bir Pokemon aynı elementte 1000cp li vuruşları yüksek bir Pokemona yenilebilir.
   Vuruş özellikleri ile ilgili bir yazı yazıcam yakın zamanda, şuan sitenin tasarımıyla ilgileniyorum bazı değişiklikler yaptım.

 8. Ya sana ne diyeyim ki harbi ALLAH razı olsun , oyun ile alakalı noktası virgülüne kadar hiç üşenmeden açıklama yapmışsın. Yazan ellerin dert görmesin teşekkürler. Hiç bilmediğim şeyleri öğrendim çok sağol varol.

 9. Merhaba, öncelikle yazı ve emek için teşekkürler.

  Benim sorum EVOLVE konusunda. Şimdi her Pokemon’un ayrı max CP’si mevcut. Örneğin Bulbasaur için max CP 1071. Bu pokemonu ikinci hali olan Ivysaur’a evolve etmeden önce 1071’e yaklaşacak şekilde Power Up yapmalı mıyız? Aynı şekilde 2’den 3’e geçerken de aynı konu geçerli? İlk hallerde yapacağımız power up’lar 3. halde daha yüksek potansiyele sahip bir pokemona sahip olmamız için önemli midir?

  Teşekkürler.

  • Merhaba

   Öncelikle hayır maksimum yapmanız evrim sonrası size ekstra cp yükseltme alanı kazandırmamakta.
   Örnek vermek gerekirse, mak. 1000cp olabilen bir pokemonu evrimlediğinizde 2000cp olacak olsun. Bunu 900cp de evrimlerseniz de evrimli hali 2000cp’ye ulaşıcak, 1000cp iken evrimlersenizde.
   Eğer evrimlemeden önce maksimum hale getirirseniz, evrimli olduğundan da maksimum olacak ve ekstradan power up yapmanıza gerek kalmayacak, tabi level atladıkça pokemonların cplerini daha da arttırabilirsiniz.

 10. Merhaba bilgiler için çok teşekkürler. Gym de bazı pokemonlarda battles won 1 2 yazısı var bu nedir? nasıl alınır? faydası nedir? Teşekkürler

  • Merhaba

   Telefonun “Konum” ayarlarına geldikten sonra Mod’a basarak veya marka/modele göre orada ne varsa. GPS + Aglar olan seçeneği seçerek en yüksek doğrulukta GPS verilerini alabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here