Apple’ın tüm cihazlarındaki işletim sisteminlerinin tek bir isimle anılmasını istediğinden dolayı (watchOS, iOS vs.) kişisel bilgisayarlarında kullandığı OS X ismindeki X’in gideceği gündeme gelmişti dünkü WWDC etkinliğinde de yazılımdan sorumlu başkan yardımcısı Craig Federighi‘nın sunumuyla bu doğrulanmış oldu ve artık macOS olarak anılacak ve ilk sürümün adı Sierra.

macOS Sierra’nın Dikkat Çeken Özellikleri Neler?

Öncelikle arayüzde herhangi bir değişiklik olmamış fakat yazılımsal açısından bir çok iyileştirme ve ekleme söz konusu.

1- Universal Clipboard

Apple cihazları arası kopyala-yapıştır özelliği, mesela iphoneda bir yazıyı kopyaladınız ve oradanda mac’te yapıştırabiliyorsunuz. Açıkcası bazı zamanlarda keşke olsa dediğim bir özellikti ve gelmesi güzel oldu.

Universal Clipboard

2- Tabs

Bu daha çok ekranın karmaşasını gidermek üzere,  yani her uygulamanın kendi içerisinde sekmeler açılabilecek bu sayede de fazla pencerelerden kurtulacağız.

Örneğin; Haritalar uygulaması artık sekmeler destekli hale gelmiş.

3- Auto Unlock

Belliki Apple, Watch’a da biraz dikkat çekmek istemiş ve bu pratik özelliği getirmiş. Bu özellik sayesinde ekranınız her kilitlendiğinde şifre girmenize gerek kalmıyor, Apple Watch‘unuz ile şifre girmeden doğrudan açabiliyorsunuz.

Ekran Resmi 2016-06-14 15.35.18

4- iCloud Drive

iCloud artık tüm dosyaları destekler hale gelmiş ve sanıyorumki bulut depolama hafızasıda ona göre artmış, aynı zamanda iOS cihazlar üzerinden Mac‘in masaüstü, belgeler gibi dosyalarıda görüntülenebilir olacak.

iCloud

5- Picture in Picture

Artık videolar her zaman üstte olacak, yani internette dolaşırken Safarinin üstünde, yazı yazarken Pages‘in kenarında köşesinde durması gibi

6- Optimize Storage

Bilgisayarınızdaki eski dosyaları, iki üç kere yüklenmiş mailler gibi gereksiz olan ne varsa bunları otomatik olarak iCloud‘a yüklüyor

7- Apple Pay

iOS‘ta bulunan Apple Pay artık mac’ede geliyor fakat birazcık farklı bir yöntemle.

Apple Pay, iPhone veya Saat üzerinden Touch ID ile ödemeyi destekliyor, yani Apple Pay artık web alışverişlerine de kullanılabilecek.

Ekran Resmi 2016-06-14 15.34.21

Ekran Resmi 2016-06-14 15.26.56
8- Memories

Fotoğraflar uygulamasına eklenen bu yeni sekme sayesinde anılarınızı tarih ve isimle katalog halinde saklayabilirsiniz. Intelligent Search sayesinde belirli bir tarihte çekip kategorilendirdiniz fotoğrafları kolayca bulabilirisiniz.

Tabi birde fotoğraflara yer ekleme özelliği geldi, bu sayede bir fotoğrafa bastığınızda nerede çekilmiş olduğunu harita üzerinden görebilirsiniz.

9- Messages

Apple, Whatsapp‘la yarışabilmek adına iMessage‘ı Android’e getireceğini duyurmuştu, şimdide bunu geliştiricilere açık bir hale geleceğini bildirdi, tabi Siri ve Maps‘te aynı şekilde geliştiricele açılmış olacak bu sayede gelişmesi hız kesmeden ve kullanıcıların kendi hayal gücü ve planları doğrultusunda daha da gelişebilecek.

10- iTunes

Küçük dokunuşlar yapılmış, bunlardan dikkat çeken bir tanesi ise artık şarkıların altında şarkı sözlerinin yer alması.

11- Siri

Sonunda!

iOS platformundan bildiğimiz Siri artık Mac platformuna da geliyor, neden bu kadar geciktiki? Sirinin bazı artı özellikleri olacakmış Mesela; YouTube‘da bir video aramak gibi.

Siri on macOS Sierra

macOS Sierra geliştiriciler için bugün, final sürümü ise sonbaharda yayınlanacak, beta sürümü için ise beta.apple.com adresinden halka açık beta için başvuru kaydı yapabilirsiniz.

macOS Sierra tüm Mac kullanıcıları için ücretsiz olacak.

Peki bilgisayarım macOS Sierra ile uyumlumu?

Hangi Maclerin uyumlu olduğunu sorarsanız;

  • MacBook (Late 2009 ve sonrası)
  • MacBook Air (2010 ve sonrası)
  • MacBook Pro (2010 ve sonrası)
  • Mac mini (2010 ve sonrası)
  • iMac (Late 2009 ve sonrası)
  • Mac Pro (2010 ve sonrası)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here