Agar.io’nun yapımcıları Slither.io dan hemen sonra taktiksel ve seviye bazlı yeni bir oyun ortaya attılar; Diep.io

Bir tankımız var, çeşitli çokgenleri parçalıyor ve maksimum 45 level’e kadar çıkabiliyor, atış güçümüzü ve şeklimizi değiştirebiliyor aynı zamanda 8 farklı özellik üzerinde geliştirme yaparak en iyi kombinasyonu oluşturmaya çalışıyoruz.

Bu 8 özelliğin her biride en fazla 7 level yükselebilmekte, biz seviye atladıkça bu özellikleride beraberinde arttırabiliyoruz fakat 45 level’e ulaşırken her zaman level puanı vermemekte, bunada dikkat ederek geliştirme yapınız.

Özelliklerimize bir göz atarsak,

Oyunun başında hızlı gelişebilmek için “Bullet Damage” ve “Bullet Penetration’u” en az 4 seviye yükseltebilirsiniz, bu sayede kısa sürede daha fazla çokgen parçalayabilirsiniz.

Sonrasında ise diğer oyuncuların hedeflerinden korunmak adına “Health Regen” ve “Max Health’i” arttırmayı ihmal etmeyiniz, bu ikisini parelel arttırabilirsiniz, maksimum level yapmanıza da gerek yok çünkü az sayıda yükseltme puanımız olacağı için diğer özellikleride geliştirmeliyiz.

Atış güçümüzü ve şeklimizi değiştirebiliyoruz demiştim, onuda şu şekilde anlatayım; (09.06.2016 Tarihinde Güncellediğim Görsel)

Her 15 levelde bir atış şeklimizi seçebiliyoruz, örneğin, ilk olarak twin (ikili namlu) seçtik, 30 level’e gelince triple shot (üçlü namlu) seçebilir, 45’e geldiğimizde ise penta shot olabiliriz.

Buradaki 4 ana geliştirmeyi açıklamak istiyorum,

1- Eğer twin’i seçerseniz aynı anda iki adet mermi atabilirsiniz fakat mermilerinizin vuruş kalitesi azalacaktır, aynı şekilde daha da arttırırsanız düşüş yaşanmaktadır.

2- Eğer sniper’ı seçerseniz bu seferde merminin mesafesi ve vuruş kalitesi artıcaktır, fakat eksi yönü ise reload sürenizin ciddi oranda artıcak (yavaşlıyacak) olmasıdır.

3- Eğer machine gun’u seçmek isterseniz, mermi sayısı aynı fakat reload süresi mükemmel hızlı olacak, eksi olarak ise merminin hasarı birazcık düşecektir aynı zamanda ileriki seviyelerde de şekil itibari ile pek bir değişiklik yaşamayacaksınız.

4- Flank guard seçersekte arkamızdaki namlular sayesinde sırtımızı koruyup kollayabiliriz fakat mermilerin hasarı düşeceği için bu seferde savaşırken bir hayli efor sarfetmek gerekecektir.

Görmüş olduğunuz gibi hepsinin iyi ve eksi yanları mevcut.

Bu seçeneklerden en çok tercih edilen geliştirmeler genelde çok ve seri mermi atanlar fakat ben destroyer’i daha çok beğendim çünkü 110.000 puana sahip oyun birincisini 3 hamlede yok edebilmemi sağladı, bu sayede 35.000 online kişinin olduğu oyunda 156.000 puanla birinciliğe ulaştım.

Oyun ekranına bakacak olursak; (09.06.2016 Tarihinde Güncellediğim Görsel)

 • Sol altta açılıp kapanabilen seviye geliştirme ekranımız.
 • Sol orta kısımda her 15 levelde karşımıza çıkan geliştirme ekranımız, yeni güncelleme ile “ignore” ile görmezden gelebilirsiniz eğer güncellemek istemiyorsanız.
 • Sağ üstte skor panosu ve “Hıııı” ismimle ben. (Nedensiz)
 • Orta üst kısımda vurduğunuz kişinin adı yazmakta, yine yeni güncelleme ile gelen bir özellik.
 • Orta alt kısımda nick’iniz, skorunuz, skor barının yeşil rengi 1. oyuncuya oranla puanınızın seviyesini göstermekte ve leveliniz ile beraber bir üst seviyeye olan uzaklığınız.
 • Sağ alt kısımda ise haritamız.
 • + Her zaman 1.yi işaret eden ok. Görselde sol üstte kalmış.

Küçük bir ekleme; “E” tuşuna basarak otomatik atış yapabilirsiniz.

Oyun daha çok yeni fakat serverlardaki geçikmelere hiç denk gelmedim ve sorunsuz bir şekilde oynadım.

Oynanıştanda bahsederek yazıyı bitirelim; yön tuşları veya w,a,s,d gibi tuşlarla tankınıza yön verebilirsiniz, ateş etmek içinde space veya mouse’unuzu kullanabilirsiniz.

Eğer seri atış yapmak isterseniz bir elinizin her zaman space üzerinde olması işinize yarayacaktır.

Son güncellemeden dolayı yazıyı da güncellemişken hazır yeni gelen modlardan da bahsedeyim,

NOT: Modları değiştirmek için, oyunun ana ekranındayken “TAB” tuşuyla ile seçiniz.

FFA, Normal bildiğimiz oyun modu.

TEAM DM

Bu sefer tek başımıza değiliz, iki farlı renk (takım) var ve güvenli bölgelerimizden çıkarak FFAdaki mantık ile savaşıyoruz.

Ben bu modu çok da eğlenceli bulmadım.

DOMINATION

Bu modun bazı farklı noktaları var mesela bireysel puan yok, var ama herkes göremiyor. Seviye atlamak biraz daha kolay ve team moduna artı olarak haritaya simetrik bir şekilde yerleştirilmiş 4 adet sabit tank mevcut.

Bu tankları takım olarak etkisiz hale getirip kendi takımınıza dahil edebiliyorsunuz. Bu sayede oradan geçen karşı takımdaki kişileri hedef alabiliyorlar.

Bir tank sizin takımınıza geçincede şu şekilde gözüküyor;

Umarım faydalı bir inceleme olmuştur, basit bir arayüze sahip olup oynaması keyifli bir oyun.

Not; Oyun 08.06.2016 tarihinde güncellendi ve ben bu yazıyı 09.06.2016 da güncelliyorum, bundan sonra çok ciddi farklar olacağını sanmıyorum eğer olursa güncellemeye çalışırım.

İyi oyunlar.

1 Yorum

 1. Selamlar,

  Sunucu değişikliği sebebiyle bazı veri kayıpları yaşadım. O yüzden görüyorum ki bir sürü kızgın surat ifadesi bırakılmış yazıya ( : Gelen maillerden dolayı teşekkürler, yazıyı güncelledim. Eğer bir sorun görürseniz (her yazı için geçerli) iletişime geçmekten çekinmeyiniz.

  Teşekkürler, ALP.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here