3D Printer Yapım Kılavuzu’nun 5.Bölümünde artık makinemizi tamamen bitiriyoruz. Gelen çok yoğun mail ve mesajlardan sonra sizler için zaman ayırıp yazıyı tamamlamaya karar verdim. Uzun bir zaman oldu biliyorum, bu zaman içerisinde görüyorum ki bir kişi bile çıkıp basit bir anlatım dahi yapmamış. Hatta bir ay sonra tam 2 yıl olacak olmasına rağmen yazdığım yazılar halen daha google’da ilk sırada çıkmakta.

Geçen süre için üzgünüm elbette fakat bu konuya olan ilgimi kaybettiğim için devam edemedim. Fakat bana mail atan, yazılara yorum yapan herkese kesinlikle dönüş yaptım. Hatta göndermiş olduğum mailleri toplayıp buraya eklesem dahi yazılar tamamlanır.

Ayriyeten bu seri ile ilgili yayınlamış olduğum 4 yazının toplamda 72.000‘in üzerinde okunmasından dolayı ilginize teşekkür ederim.

Bu yazıda en çok sorulan iki soruyu basitçe yanıtlayacağım.

 1. Elektronik bağlantıları.
 2. Yazılım ayarları ve kalibrasyon.

Sonrasında merak ettiğiniz noktalar olursa onlarıda toplayarak bir yazı hazırlayabilirim. En çok sorulan iki soru bunlar olduğundan ve yazılarımda eksik kalan kısımlarda bu ikisi olduğu için, bu yazımda onlara açık ve net bir şekilde yer veriyor olacağım.

Elektronik Bağlantıları

Gerekenler

 • RAMPS
 • Arduino Mega 2650
 • 4x Stepsticks (Step sürücüler, Z ekseni için 1 tane yeterli.)
 • 20A (veya daha fazla) güç kaynağı. Eğer ısıtıcı tabla yoksa 5A de olur.
 • 220V için kablo
 • Güç kaynağı – ramps için kablo (Bölüm 2 deki malzeme listesinde bahsi geçen ince çok telli ve ısıya dayanıklı silikon kablo. 14awg yeterli olacaktır, hobi mağazalarında bulabilirsiniz.)
 • Heated bed, extruder, hotend ısıtıcı, ısı ölçerleri ve motorlar.

Öncelikle RAMPS’ten başlayalım, bu arkadaşın amacı arduinoya step sürücülerimizi, lcdmizi ve geri kalan tüm bağlantıları kolaylıkla yapmamızı sağlayan bir shielddir, yani kabuk.

Paket içerisinden çıkan jumperları, sürücüleri takacağımız yerlerin hemen arasında bulunan yerlere takınız (fotoğrafta görülen yerlere). Her sürücü için 3 tane vardır ve bunlara microstep denir, kullandığınız sürücü modeline ve adım sayısına göre bir sıralanışı vardır. Eğer sürücüleriniz A4988 ise hepsini takınız.

Daha sonra sürücülerimizi (stepsticks) resimde gösterildiği gibi yönüne dikkat ederek takınız. Eğer 2 extruder kullanıcaksanız (denedim pek sevemedim) boşta kalan yeride bunun için kullanabilir, oraya da sürücü takabilirsiniz.

ÖNEMLİ NOT: Ramps’i Arduinoya takmayın, çünkü arduinoya halen daha fw yüklemedik ve yükleme sırasında da takılı olmamalı (yoksa yüklemez zaten, saatlerce sorun nerede diye düşünmenize neden olur).

Elektrik bağlantılarının devamında, gerekli olan her şeyi resimdeki gibi bağlayınız. Eğer 2 extruder kullanmıyorsanız “Extruder 2” kısmını es geçiniz.

Güç kaynağından rapms’e illa 2 kablomu gitmeli derseniz, cevap evet. 11A olan kısım ısıtıcı tabla içindir, eğer tabla kullanmıyorsanız bu sefer oraya bağlantı yapmasanızda olur.

Ayrıca not: Kullanılacak güç kaynağını illa 30A olmalı diyenlere aldırış etmeyiniz, rampsteki yollara yükleyebileceğiniz amper resimde gösterildiği gibidir. 30A olsa sorun olur mu peki? Hayır olmaz. Ben 60A’lık server PSU’su kullanmaktayım. Şu aralar 2 makineyi çalıştırmak için kullanıyorum.

Eğer daha büyük bir tabla kullanıcaksanız ve ısınmasında sorun yaşarsanız bu sefer ramps’e bağlamak yerine başka yöntemler bulmanız gerekicektir.

Yöntem: Buraya tıklayınız.

Yazının devamında ısıtıcı tabla hakkında detaylar mevcut.

Ayrıca, kalın aluminyum tablalardan ALMAYIN. Isınmıyorlar, Diğer PCB tablalara göre kaliteli fakat 70 dereceden fazla ısınmadığı için sadece PLA baskılarda işe yaramakta.

Küçük bir ısı testi; Alüminyum olan 12dk da 70 derece olurken, PCB olan 3dk da 70, 5dk da 100 olmakta.

Bağlantıları yaparken en dikkat etmeniz gereken ve ilk defa yapan bir çok kişinin hata yaptığı yer; END SWITCHler. Kullandığınız switchlerin bağlantılarını dikkatli inceleyerek ramps üzerinde yazan +/- yede dikkat ederek bağlantıyı tamamlayınız. Eğer ters bağlarsanız arduino üzerinde bulunan regulatorü yakarsınız. Bu durumda da arduino sadece USB ile çalışır. Yani eğer bu hatayı yaparsanız arduinoyu da cep telefonunuzun şarj adaptörü ve usb kablosu ile çalıştırarak kullanabilirsiniz (en hızlı, pratik yol).

Veya; bunu ve bunu alarak güç kaynağından usb ye çevirerek besleyebilirsiniz.

Motorlar

Motorların bağlantısı aslında çok basit, multimetrenizin kısa devre modunda uçları 2 şerli olarak eşleştirin. Eğer 6 kablolu step motorunuz varsa, fazladan olan ve eşleşmiş 2 ucu bir birine bağlayın. Geri kalan 2 eşliyi de ramps’in üzerindeki ilgili yerlere. FW yükleyip test ettikten sonra eğer ters yöne dönerse bunu hem fw üzerinden değiştirebilirsiniz hemde rapms üzerinde bağladığınız yeri tam tersi yaparak (yazılım bölümünde o kısımları daha detaylı açıklayacağım).

Heated Bed

 • 1x Thermistor (Isı ölçer)
 • 1x 2Metre Silikon Kablo ve 2 Adet Pin
 • 1x 2Metre Silikon Kablo
 • Ve hiç bir yerde bulamayacağınız bilgi: Teflon Bant Bu bandı kullanma nedenim, teflonun hem ısıyı iletmesi hemde tutmasından dolayı tablanın ısınma süresini 2 kat hızlandırmasından dolayıdır, deneyen veya kullanan görmedim fakat kendi makinemde kullanıp çok olumlu bir sonuç aldığımdan bunu sizinlede paylaşmak istedim. Zaten buradaki amacım bir şeyi nasıl yapmayı anlatmaktan çok sizlerle tecrübelerimi paylaşarak nasıl daha iyi yapılacağını anlatmak üzerine, yoksa reprap.org dan nasıl yapılacağını zaten bulabilirsiniz.
 • Heated Bed, Yaygın olarak 2 çeşit vardır ve kırmızı ince PCB olanını tavsiye ederim, çünkü kalın olan alüminyumdur ve ısınması çok uzun zaman almaktadır. Isı yatağı için farklı çözümlerde bulabilirsiniz bu tamamen size kalmış veya hiç kullanmayada bilirsiniz ama bu sefer baskıları tabana tutturmakta zorluk yaşayabilirsiniz.
 • 20×20 Cam veya Ayna 3mm ideal
 • 4x Ataç (Siyah Büyüklerden)
 • 4x M3 14mm Vida
 • 4x M3 Fiberli Somun
 • 16xPul veya 4xYay, eğer herşeyi tam olarak rijit yaptığınıza eminseniz pul kullanabilirsiniz fakat yüzde birlik bir tolerans bile varsa o zaman yay kullanmanızı öneririm, bu sayede daha ince ayar yapabilirsiniz.
 • Mavi Bant, BuildTak veya Kapton Bant (Cam veya ayna yüzeyi kaplamak için, detayını aşağıda bulabilirsiniz.)
 • Cable Sleever (Kablo sarıcı veya koruyucu)

Bu aşamayı basitçe anlatmak gerekirse.

2 Pinli kabloyu Thermistor’ün uçlarına rastgele lehimliyoruz ve ısıya dayanıklı makaron veya teflon tüp geçirip yalıtkanlık sağlıyoruz.

Bu aşamada fotoğraf çekmeyi unuttuğum için “greymatterdroppings.com” adresinden bir görsel ekliyorum, buradaki gibi teflon bantlada yalıtkanlığı sağlayabilirsiniz.

Thermistor Nasıl Takılır

Sonrasında ısı yatağına geçiyoruz ve silikon kablolarımızı tablanın uç kısmındaki yerlerine lehimliyoruz, bu lehimleme işlemi kullandığınız voltaja göre değişmektedir, ona dikkat ediniz.

12V için durum bu şekildedir.

Silikon kablo kullanma amacımız ise hem esneklik maksimum seviye hemde çok telli ve ince olduğu olduğu için bu makinede en çok ampere ihtiyaç duyan parçamıza gerekli olan gücü sağlamış oluyoruz.

Ayriyeten yüksek ısıya dayanıklı dış kaplamaya sahiptir kendileri.

HeatBed Montajı

Sonrasında ise tablamızı ters çevirip alt orta kısıma ısı ölçerimizi yerleştiriyoruz, isterseniz ortanın birazcık gerisine de yapıştırabilirsiniz.

Yapıştırma işlemi için thermistör’ü koymadan önce bir kat kapton bant yapıştırıp sonra üzerine thermistörü koyup bir kezde onun üzerinden kapton bant ile geçebilirisiniz, bu sayede thermistörün kablosunu doğrudan ısıdan bir nebze koruyabilirsiniz fakat zaten silikon kablo kullandığımız için yüksek ısılara dayanacaktır. Lehimli yerlerinin iyi korunduğundan emin olun.

Ve sonrada alt yüzeyi tamamen Teflon Bant (yukarıda sebeplerinden bahsettiğim bant) ile kaplayabilirsiniz, Bir kat yeterli gelecektir ama isterseniz artı bir kat daha kullanabilirsiniz.

Tüm bunları yaptıktan sonra Cable Sleever denen kablo koruyucumuzu kablolarımıza geçirip, makaron yardımı ile sabitleyelim ve tablayı makineye yayları kullanarak monteleyelim.

FANLAR

Fan 3 adet kullanılmakta, 80×80 olan arduinoyu soğutmak için, 40×40 olanlardan bir tanesi hotend’i diğeride baskıyı soğutmak için kullanılmakta. Fakat 40×40 olanlardan baskı için olanı yüksek hızda ve geniş olmalı. Ötekiler çok işe yaramamakta.

Bağlantıları da bu şekilde,

Eletronics fan: Arduino, ramps fanı.

Print fan: Baskıyı soğutmakla görevli fan.

Extruder fan: Hotend’i soğutucak olan fan, eletronics fan ile aynı yere takınız, resimdeki yere takmanıza gerek yoktur. Fakat print fan’ı gösterildiği gibi D9’a takmalısınız çünkü öteki türlü her zaman çalışacağından baskınızın ilk katında da çalışarak baskıları bozacaktır.

Kullandığım fanlara ve yerleşimlerine bu fotoğraftan bakarak fikir edinebilirsiniz.

Bu yazıyı burada bitiriyorum, yazılım kısmını 6.Bölümde yazıp sonrasında sorularınız olursa soru-cevap başlığı altında başka konularda yazabilirim. Yazılımı olabildiğince basit ve anlaşılır aktarmaya çalışacağım, muhtemelen siz bu yazıyı okurken çoktan yayınlamış olurum. Sorularınız için alt kısımdaki yorum bölümünü kullanabilir, bir sonraki yazılarımdan anında haberdar olabilmek için yorum bırakırken “Eposta yoluyla yeni yazıları bana bildir.” butonuna tıklayabilir veya “Yeni yazılarımdan haberdar olmak ister misin?” kısmından bildirimlerinizi açabilirsiniz.

21 YORUMLAR

 1. Alp anlatımların çok detaylı, anlaşılır ve bir o kadar güzel. Sayende ben de kendi 3d yazıcımı yapacağım. Allah senden razı olsun. Çok teşekkür ederim.

 2. Eposta attım ama görmedin sanırım bir de burdan yazayım dedim benim şöyle bi sıkıntım var ramps üzerin deki tablayı balantı yaptığım regülatör yanıyor ne yaparsam yapayım çözüm bulamadım yardımcı olursan sevinirim.

  • Merhaba,
   E-postaları ulaşıyor fakat yurtdışındaydım. Mail ile dönüş yaptım az önce, yine de buradan da yardımcı olayım.

   Tablada sorun olabilir, regulator yeterli amperi kaldırmıyor olabilir, ramps sorunlu olabilir. Uzaktan net bir şey söylemek doğru olmaz, bence önce tablayı sonrasında Ramps’i değiştirmeyi deneyin.

  • Merhaba,

   6. Yazıda linkle alakalı bir sorun oluştuğu için silmek istemeyip yayından kaldırmıştım. Düzeltmek için zamanım olmadı, ilgileneceğim.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here