Uzun bir süre önce almış olduğum Razer marka oyun klavyesinin incelemesini yapmak istedim, aslında bugüne zaman oldu da denilebilir.

Oyun klavyesinin modeli Deathstalker Expert ve Razer DeathStalker serisinin ortancı modeli.

Bu seriyi Razer DeathStalker Essential ve Razer DeathStalker Ultimate takip etmekte.

Modeller arası farklardan kısaca bahsetmek gerekirse, hepsi temelde aynı yapıya sahip olmakla beraber Essential modeli arka aydınlatmasızdır yani ışıksızdır, Expert modeli yani benim kullandığım model ise yeşil renk arka aydınlatmalıdır. Serinin en üst modeli Ultimate ise Razer Blade laptoplarından alışkın olduğumuz dokunmatik ve programlanabilir tuş menüsüne sahip.

Nereden alınır?

Klavye şuan D&R da indirimli olarak 258TL den satışta(ydı, ben bu dizeleri yazıp, yazıyı taslaklarda beklettiğim süre içerisinde stokları tükenmiş.)

CAM02714

Yapı olarak oldukça sağlam ve kaliteli duran Razer Deathstalker Expert oyun klavyesi geniş bir alt yüzey sunmakta, bu sayede oyun oynarken el içimizin parmaklar ile aynı seviyede durmasını sağlıyor.

Tuşların yapısı ve dizilimi laptop tarzı olması oyun oynarken pek rahat ettirmemekte açıkcası, eğer almayı düşünüyorsanız bu konuya dikkat etmenizi öneririm. Sizde benim gibi düşünüyorsanız Razer’ın mekanik klavyelerine yönelmenizi öneririm.

CAM02701

Klavyenin malzeme kalitesi için söylenebilecek kötü pek bir şey yok.

Üst kısım pürüzlü mat iken alt kısım parlak bal peteği desenli ve tuşların üst yüzeyleri yine laptop klavyelerinin tarzında yapılmış.

Alt kısımdaki parlak bal peteği desenli yerler çizilmeye pek dayanıklı değiller, oluşan kılcal çizikler bir kaç kullanımdan sonra fark edilebilir düzeyde artıyor.

Razer-Deathstalker-2013-review-keyboard-spawnd-1-of-9

Işıklandırma ise yeşil kullanılmış, aydıklık bir ortamda pek belli olmasada karanlıkta oldukça dikkat çekici durmakta.

Fakat tuşların yapısı biraz buğulu olduğundan ışıklandırma çok canlı gözükmemekte, bu bir bakıma iyi bir şey çünkü karanlık bir ortamda gözümüzü almasını istemeyiz.

CAM02707

Ayrıca Razer’ın Synapse uygulaması sayesinde klavye tuşlarını istediğiniz gibi tekrardan programlayabilirsiniz. Uygulamaya gitmek için buraya tıklayınız.

Uygulamayı hem Windows hemde OsX ortamında kullanabilirsiniz.

Synapse uygulaması donanımınızı otomatik olarak tanıyıp hangi opsiyonlar mümkünse onları size sunar, örnegin chroma serisi ürünlerinde renk kısmından istediğiniz tonlarda renk ayarları yapabilirsiniz.

İncelemesini yapmış olduğum Razer Deathstalker Expert Oyun Klavyesinde hangi özellikler var derseniz, ilk olarak bu klavye US dir, yani Türkçe karakterler yer almamaktadır. Bu bir sorun mu? Hayır değil çünkü Synapse üzerinden istediğiniz tuşu değiştirebilirsiniz.

Oyuncular için özel macro bölümü olduğunuda hatırlatmak gerek.

Razer Synapse uygulamasından bir ekran görüntüsü.

zYUpxHd

Evet bir incelemenin daha sonuna geldik, yorum kısmından görüşlerinizi paylaşabilir veya sorularınızı sorabilirsiniz.

Kısa ve öz bir inceleme yapmak istedim bu sefer.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here