Bu yazımızda Apple’ın bu ay lansmanda tanıttığı yeni Macbook Pro’yu inceleyelim, aslında kutu açılış videosu çekicektim fakat henüz bir fırsatını bulamadım, hala geç sayılmaz belki bir ara onuda yaparım.

overview_hero

 

İlk olarak özelliklerine biraz değinelim,

13″ Macbook Pronun yeni özellikleri;

– Force Touch trackpad (izleme dörtgeni), Artık touchpad’e abanarak daha farklı işlemler yapabilirsiniz ve tıklama işlemi dokunarak değil artık basarak yapılmakta.

Eski Macbooklarda sadece en alt kısım basılabilirdi, şuan ise tüm izleme dörtgeni basılabilir olmuş, bu kullanımı açıkcası çok daha rahat kılıyor.

– Beşinci nesil Intel Core işlemci, ben i5 işlemcili olanını aldım eğer i7 isterseniz özelleştirme sekmesinden +1.020.00TL gibi ücret ödeyerek sahip olabilirsiniz, O 20TL herhalde işçilik masrafları.. Ahh Apple ah..

– Daha hızlı flash depolama, yaptığım testlerde 1.200MB Yazma/1.100MB Okuma gibi bir değer verdiğine göre bu sözlerini sonuna kadar tutmuşlar.

DiskSpeedTest

– Daha uzun pil ömrü, bu her ne kadar yapılan işleme göre değişsede eski versiyona göre fark edilebilir farklar mevcut. 

 • Daha hızlı RAMler, 1600MHz den 1866MHz olarak güncellenmiş LPDDR3 RAMler ve kullanıcılar zahmet edip ileriki zamanlarda upgrade yapmasın diye anakarta lehimli olarak gelmekte.

Şimdi gelelim biraz daha detaylara ve yorumlarıma.

Satın Alma & Fiyatlar Hakkında Tüm Detaylar

Öncelikle almak isteyenler için URL buradan. UPS ile ücretsiz olarak kapınıza kadar gelmektedir, internetten korkmadan sipariş verebilirsiniz hıyar veya türevi bir yiyecek gelmemekte tabi Apple’ın kendi sitesinden almanız şartı ile. Zaten diğer yerlerde daha uygun fiyata bulmak birazcık zor (Evet çok uygun fiyatlar).

Ben 256GBlık modelini aldım neden aldım, şuan yeni çıkan 3 adet Macbook Pro var ve standartında aralarındaki farklar sadece depolamadır. 128GB 4.299,00 TL, 256GB 4.999,00 TL iken 512GB 5.999,00 TL gibi orantısız bir fiyat ile bizleri selamlıyor.

Macbook Pro da aldıktan sonra değişim yapabileceğiniz tek noktada SSD’disi zaten fakat alırken ihtiyacınıza göre almanızı tavsiye ederim lakin sonradan almak çok daha masraflı bir işlem.

Bu arada 9 Ay taksitle alabilirsiniz. Havale ile peşin alırsanız da 200TL indirim olmakta. Bonus ve World kartınız varsa ve içinde puan varsa onlarıda kullanabilirsiniz, diğer tüm kartlarda da alınca puan kazanabilirsiniz. Bu son bilgiler ne işinize yarayacak bilmiyorum ama bilgi bilgidir.

Şimdi gelelim özelleştirmeye, Default olarak 2.7 GHz Çift Çekirdekli Intel Core i5, 3.1 GHz’e kadar Turbo Boost gelmekte ama bu yetmez bunu i5 2.9/3.3GHz ile özelleştirin dersenizde +340TL gibi bir ücret ödeyerek çok özelleşebilir veya i7 isterim ben olmuşken en iyisi olsun hep benim olsun dersenizde i7 3.1/3.4GHz için +1.020TL ücret ile çok daha güzel özelleşebilirsiniz.

Tabi maksimumu 3.1 olan stok Macbook Pro ile minimumu 3.1 olan özelleştirilmiş Macbook Pronun pil performansı aynı olmayacaktır, bunada dikkat ediniz.

8GB RAMleride 16GB yapmak için +680TL gibi bir ücret ödemelisiniz. Bu fiyat farkları biraz can sıkıcı olsada 128GB SSD li ve 16GB RAMli bir Macbook Pro alarak fiyatı bir yerde dengeleyebilirsiniz.

Tabiki bu fiyatlar Türkiyeye özel. Lansmandan önce çok daha düşük olan fiyatlar doların kendini euro sanması ve Türk liramızın da acaba diplerde ne var merakından dolayı geçen yıla göre minimum +1.000TL artış gösterdi şayet geçtiğimiz zamanlarda bu fiyatlara hiç özelleştirme ihtiyacı duymadan maksimum performansı alabileceğimiz 15″lik Macbook Proya sahip olabilirdik.

Macbook Pro Retina 15inch. Photo: Josh Valcarcel

Performans

Hem OS X içinde hemde Windows ortamında (Evet Windows ta kurdum) yaptığım testlerde SSDnin verdiği performans harikulade.

Yukarıda da yazdığım gibi “1.200MB Yazma/1.100MB Okuma” hızlarına sahip, bir önceki Retina Macbook’a göre performans tam olarak 2 Kat daha fazla.

Macbook Pro 13″ (Retina) 2014 de 640MB Yazma/600MB Okuma hızlarını gözlemlemiştim, Açıkcası Apple sadece küçük dokunuşlar yapmamış. Birçok yerde sadece touch pad’e değinilmiş olsada aslında baştan sonra bir performans artışı söz konusu.

Bu hızlara ulaşabilen diğer laptoplarda ne olmalı derseniz, öncelikle 2 adet SSD barındırıp Raid desteklemeli. Şuandaki laptoplarda bulunan SSDler ise 2.5″ den dahada küçük olan MSSD dir. Geçen yıl SSD fiyatları yüksek iken bu yılda MSSD fiyatları tavan yapmış durumda, yaygınlaştıkça fiyatlarının düşeceği ortada olsada Macbook Proya alternatif olarak alınabilecek bir laptopta buna dikkat ediniz ki buda fiyata çok büyük etki edecektir.

Bunları yazıyorum çünkü Apple’a pahalı derken birde diğerlerine bakmak gerekli.

Henüz herhangi bir oyun denemesi yapmadım fakat AutoCAD, SolidWorks gibi programlarda performans üst seviye tabiki.

Pil performansına değinecek olursak, OS X içindeyken vaat edilen 10 Saati gördüm. Genel kullanımda ise tam bir süre tutmamış olsamda tüm günü rahatlıkla geçirmenize olanak sağlamaktadır. Yani sadece Macbook’unuzu çantanıza atıp hiç adaptör taşıma zahmetine girmeden dışarıya çıkabilirsiniz.

Windows 8.1 ortamında ise şarj süresi biraz daha az, zaten W8.1’i sadece SolidWorks için kullanan biriyim.

Ekran kartına da değinelim “Intel Iris Graphics 6100” ile gelmekte ve 1536MB’lık bir bellek sunmakta. W8.1’de bakınca bu bellek 3800MB (Küsürlü) olarak gözükmekte. Önemli olan asıl olay bellek olmayıp performans’ı olsada bu konuya da yer vermek istedim.

Tasarım

Tasarımda bir önceki yıla göre değişen bir şey yok zaten kasa altına baktığımızda da “A1502” modeli olduğunu görmekteyiz, eğer kılıf alma planlarınız var ise Retina için olanından alıp rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Tasarımda değişiklik olmalımıydı? Aslında bir süredir aynı tasarım üzerinden ürünler çıkarmaktalar hiç yoktan siyah kasalı modelinide piyasaya sürebilirlerdi, yeni Macbook’ta olduğu gibi belki bunuda 2015’in sonlarına doğru sunabilirler.

Son Notlar

Kimler Almalı? Eğer çok yoğun oyun oynamıyorsanız (Sonuçta oyun laptop’u değil), kullanımı rahat, şarjı uzun süre giden, hafif, taşıması kolay, her an her yerde kullanabileceğiniz, tasarım programlarını kullanan, düzenli bir iş programı olan kısacası aradığınız her şeyi içeren bir dizüstü olduğunu söyleyebilirim.

Sağlam & Dayanıklı mı? Alüminyum kasaya sahip, aslında çok dayanıklı olsada plastik kasaya göre esneme payı daha az olacağından darbelerde ezilmeler gözlemlenebilir. Bunun dışında evet oldukça dayanıklıdır, malum koskoca 8 Sezonluk Dexter dizisinde adamlar bir Macbookla 8 Yılı geçirdiler.

Birde bir kaç araştırmamda Macbook’u sallayıp yahu bundan ses geliyor diyenleri gördüm, bunların çoğu amerikalı olsada biz Türklerden de yazanlar var, onlar için bir not: Yapmayın etmeyin, özelliklede HDD içeren bir laptop’ta yaparsanız hard diskinizi değiştirene kadar o ses ile yaşamanız gerekir. Zaten bu tür cihazlar açık halde uzun bir yere taşınmamalıda (En azından ben tavsiye etmiyorum).

Sonuç Olaraktan verilen fiyata değer mi derseniz, evet değiyor ve değecekte. Piyasada bulunan muadil ürünler ile karşılaştırma yapıncada bu fark daha anlaşılabilir hale gelmekte.

Benim notlarım bu kadar, olabildiğince detaylı bir şekilde anlatıp bir önceki yıla göre farkları nedir onlara yer vermeye çalıştım. Umarım güzel bir yazı olmuştur.

Sorularınız için alt kısımdaki yorum alanını kullanabilirsiniz.

9 YORUMLAR

 1. Güzel hakkını veren bir yazı olmuş, RAM’i arttırma seçeneği için +1000TL istenmesi Apple’ın kötü bir huyu. Yazılar devam edecek mi?

 2. Merhaba ben artık kolay taşınabilir,ağırlığı az(ağırlıktan dolayı laptoplar bi yerden sonra desktop oluyor çünkü),şarjı uzun gidebilen ama aynı zamanda da projelerim için gerekli performansı sağlayabilecek sahip bir bilgisayar arıyorum. Tasarım programlarını özellikle autocad,sketch up ve photoshop çalıştırabilmesi önemli,her ne kadar full bunları kullanmayacak olsam da. Neyse sonuç olarak seçenekleri ikiye indirdim.Macbook pro 13′ retina dsiplay ve ASUS ZenBook UX303LN. Maclerin autocadi çalıştırması için windows kurulması gerekliliği biraz canımı sıktığından çok emin olamıyorum.Bu uzun vadede bilgisayarın performansının daha hızlı düşmesine yol açabilir gibi geldi. Önerinizi nedir? Teşekkürler şimdiden.

  • Merhaba

   Mac için AutoCAD sürümü mevcut, ben kullanıyorum. Ama Catia, SolidWorks, 3DS Max gibi programlar kullanıyorsanız onlar mevcut değil.
   Bahsettiğiniz Asus modelininde özellikleri bu iş için iyi, ağırlık ve tasarım konusunda da denkler.
   Şarj konusunda Asus nasıl bilmiyorum ama sorun olmayacaksa tercih edilebilir çünkü LN modelini bulamasamda UB modelini 3.600TL civarında satılmaktayken, Macbook ise yenilenen dolar kurundan dolayı şuan 6.100TL de.
   Eğer bütçe konusunda sorun yoksa ben Macbook’u öneririm. Aksi durumda da Asus’un bu modeli yeterli gözüküyor.

 3. Alp Bey Merhaba

  Aşağıdaki linkteki yazınızı okudum öncelikle AutoCad ve Solid Hakkında ufak bir satırda olsa bahsettiğiniz için teşekkür ederim bu konuda bir türlü bilgiye ulaşamıyordum
  Şu an aşağıda bahsettiğiniz bilgisayardan almak üzereyim fakat kafama takılan soru AutoCad performansı bunun hakkında deneyimlerinizi iletebilirmisiniz ben içerisinde bulunan 6100 ekran kartının cunda çekirdeklerine bakınca bilgisayardan autocad konusunda çok performans bekleyemedim buda beni kararsız bıraktı Mac hayranı biri olarak iş yerimde mac bilgisayara geçmek istiyorum ama autocadde çokça işim olduğundan (Tek boyutlu çizimlerde) kararsız kaldım konu ile ilgili değerli görüşlerinizi merakla bekliyorum yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim

 4. AutoCad ve Solid Hakkında ufak bir satırda olsa bahsettiğiniz için teşekkür ederim bu konuda bir türlü bilgiye ulaşamıyordum
  Şu an aşağıda bahsettiğiniz bilgisayardan almak üzereyim fakat kafama takılan soru AutoCad performansı bunun hakkında deneyimlerinizi iletebilirmisiniz ben içerisinde bulunan 6100 ekran kartının cunda çekirdeklerine bakınca bilgisayardan autocad konusunda çok performans bekleyemedim buda beni kararsız bıraktı Mac hayranı biri olarak iş yerimde mac bilgisayara geçmek istiyorum ama autocadde çokça işim olduğundan (Tek boyutlu çizimlerde) kararsız kaldım konu ile ilgili değerli görüşlerinizi merakla bekliyorum yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim

  • Merhaba,

   AutoCAD’i sıkça kullanmaktayım tek beğenmediğim yeri arayüzü oldu. Windowstaki gibi değil sadece (alışkanlık olsa gerek) ama onun dışında performans konusunda bir eksiklik yaşamadım. Ben seviyorum ve 2D çizimleriniz için de kesinlikle tavsiye ederim.
   Almışken yeni çıkan versiyonunu almanızı öneririm. Çünkü SSD bakımından 2 kat daha hızlı.

 5. Merhabalar, Solidworks performansı hakkında biraz daha bilgi verebilir misiniz eğer kullanıyorsanız? Yabancı forumlarda Macbook Pro Early 2015 13″ in solidworks performansı hakkında genelde pek fazla şey ummayın küçük ve az sayıda parça ile çalışıyorsanız sorun yok ama daha büyük işler için hayalkırıklığı yazmışlar.

  • Merhaba

   Doğru demişler. 3D konusunda macbook kullanmak pek mantıklı bir seçim değil. Kullanacaksanız da son modellerinden birini kullanmanız gerekir. Mac için uyumlu olan bir çok programda bile işin içerisine 3D girdiği anda mac tamamen saçmalıyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here