Christopher Nolan’ın yönetmenliğini yaptığı ve Jonathan Nolan’ında yazarlığını üstlendiği bilim kurgu filmi olan Interstellar yani Yıldızlararası’na gittim geçenlerde, Genelde bilim kurgu filmlerindeki konu kopukluklarından şikayetçiyimdir fakat bu film tam anlamıyla olmuş.

Şuan imdb top 250 de 12. sırada kendileri, uzun zamandır yeni yapılan bir film bu kadar yükseklere taşınmıyordu.

Filmin geçtiği yakın gelecekte yeryüzünde yaşam, artan kuraklık ve iklim değişiklikleri nedeniyle tehlikeye girmiştir. İnsan ırkı yok olma tehlikesiyle yüzyüzedir.

O sırada yeni keşfedilmiş bir solucandeliği, tüm insanlık için umut olur. Buradan geçip boyut değiştirerek daha önce hiçbir insanoğlunun erişemediği yerlere ulaşmak ve insanoğlunun yeni yaşam alanlarını araştırmak ise bir grup astronot-kaşife kalır.

Filmde hep “onlar” dan bahsediyorlar. Onların gelecekteki insanlığımız olduğunu filmin sonunda anlıyoruz. İnsanlığın kurtulmasına yardım ediyorlar. Başroldeki oyuncumuz olan Cooper aracılığıyla geçmişi değiştirmek istiyorlar. Demekki milyarlarca yıl sonra bile yok olma riskiyle karşı karşıya kalacak insanlık ve kurtuluşu sadece geçmişi değiştirerek elde edebilecekler. Bu çok ilginç çünkü geçmişi değiştirmek gelecekte “onlar”ın tamamen yok olmasına da sebep olabilir.

Interstellar

Yine de her şeyi riske eden bir gelecek insanlığı söz konusu. belki de onlar da insanlığın geleceği için kendilerini feda etmişlerdir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here