111

Yapmayı planladığım projelerden bir diğeride elektrikli bisiklet, Uzun bir süredir kullandığım ve bir süredir de kenarda duran Salcano Assos-X bisikletimde bu değişikliği yapmak planlıyorum.

Assos-X’e baktığımda gövdesi alüminyumdan yapılma ve oldukça hafif olmasının yanında isminde bir kaç değişiklik yapıp, fiyatınıda 4 kat arttırmışlar.

ayarlar-bisiklet-salcano-assos-xc-slx-xt

Proje için yaptığım araştırmalarda hub motorların daha çok tercih edildiğini gördüm, Hatta hazırlanmış çok güzel setleride uygun fiyatlara bulmak mümkün.

Motor için ikinci düşüncem ise brushless (fırçasız) motor kullanmak, Fakat iki motor arasındaki sistem oldukça farklı ve bu iş için yapılmamış bir motor olan brushless motoru kullanmamız durumunda enerji sorunlarıda beraberinde gelecektir, bu yüzden hub motora daha sıcak bakmaktayım. Hub motorlarda brushless motordur fakat pole sayıları daha fazla olup tam anlamıyla bu iş için üretilmişlerdir.

Yaptığım diğer araştırmada ülkemizde yapanları araştırmak oldu fakat şuana kadar kayda değer tamamlanmış proje bulunmamakta. Sanırım benim yazım ilk Türkçe anlatım olacak tabi diğer proje ve işlerden zaman ayırabilirsem.

Bisikleti hem elektrik hemde insan gücü ile kullanmayı devam ettirmek istediğimden pedalları iptal etmeden bu işlemi tamamlayalım istiyorum.

Sistem’i özetlemek gerekirse.

TubeTypeKit(1)

Yazı devam edecektir, Tekipte kalın.

13 YORUMLAR

  • İlk yazısını yazıpta devam ettirmediğim bir tek bu var sanırım, uygun bir zamanı bulduğumda yapmayı çok istiyorum ama net bir şeyde diyemiyorum şuan.

 1. Bu yazınızın üzerinden yaklaşık 3 yıl geçmiş.

  Ben ilk defa gördüm lakin başlarda dedim ki oh be sonunda güzel bir sitede güzel içeriklerle iyi bir anlatımla karşılaştım dedim ne yazık ki devamı gelmemiş. Ne dersiniz? Benim gibi birçok arkadaşa yardımcı olabilecek misin Alp? 🙂

  • Merhaba.

   Bu yazıyı siteyi ilk açtığım zamanlarda ileride yapabileceklerimden haberdar etmek için bir kaç gönderide bulundum ve devam ettiremediğim bir tek bu oldu çünkü gerekli olduğunu hiç düşünmedim. Yani kendim için, yoksa yapım aşamalarının oldukça basit olduğunu düşünüyorum.
   İleride yapar mıyım bilmiyorum, üzgünüm.

   • Ama burada da gereksiz olduğunu düşünüyorsun. Devam edersen bekleyen bir çok insanı mutlu edeceksin. Bunu kendin için değil insanlar için yapmalısın sonuçta bize hitap eden bir siten var, ve yarım kalmış bir çalışman…

 2. Şu anda ben de böyle bir proje için araştırma yapıyorum. Batarya için 18650 lityum piller kullanacağım, fren kollarına güç kesiciyi kendim yapmak istiyorum. Olabildğince az para harcayarak bu işi bitirmek istiyorum. Bu sayfa beni heycanlandırmıştı doğrusu umarım konu tamamlanır.

  • Merhaba,

   Bu konuda bir kaç istek geldi ama ne zaman kalkışsam her seferinde dolar kuru üzücü seviyelere geldiğinden hep erteledim. Destek bulursam ve ya öncelikli yapmak istediklerim bittiğinde buna da başlayabilirim. Türkçe hiç bir kaynak olmadığının, insanların bir şey paylaşmak konusunda istekli olmadıklarının farkındayım.

   Umarım tamamlayabilirim, ilginiz için teşekkürler.

 3. Merhaba,
  İki gün önce Bartın bisiklet festivalinde cararo elektrikli bisikletlerini inceleme fırsatım oldu. Hub motor yerine pedal dan tahrikli motor ile çalışan bir sistem kullanmışlar. Motor Bosch lisanslı olabilir.
  80 km menzil
  6 yıl batarya ömrü
  24 kg ağırlık.
  Performansı kademeli kullanım mevcut. Mesafe uzatmak için.
  Benim görüşüm bu şekilde bir sistem kullanmak
  Motor uretmek daha doğru olur.
  Bu arada Manisa’da uretiliyormus. Fabrika gezilmeli bence

  Ayrıca şunu söylemek istiyorum. Ben yakın zamana kadar bu işleri teknik olarak çok bilmesem de bir girişim başlatmak ekip toplamak. Ülke millet menfaati dış bağımlılıktan kurtulmak gibi düşüncelerle bir oluşum kurmak istedim. Destek toplayarak ortaya güzel sonuçlar çıkarılabilir yada çıkarılmalı.
  Ama bireysel çıkışlar maalesef hüsran ile sonuçlandığı için vazgeçtim. İçimdeki üretme arzusu sönmeyecek biliyorum fakat özellikle son okuduğum kitap olan Finlandiya’nın kalkınmasını anlatan Beyaz zambaklar ulkesi de isimli kitap da beni haklı çıkartıyor. Bazı konularda devlet destekli ve tesviki gerekli. Devlet de istemeli ki dış bağımlılıktan azalsin. Düşünsenize bisiklet yolları arttilsa elektrikli ve normal bisiklet teşvik edilse.

  Elbette Bunlar bir yana konulup elektrikli bisiklet üretilebilir.

  • Merhaba,

   Bir kaç hafta önce Amsterdamdaydım ve dediklerinizde çok haklısınız. Devlet çok fazla bisiklet yolu yapmış olup bisikletliye öncelikler vermiş olduğundan dolayı şehir merkezinde araba kullanımı az. Her yer bisiklet, bisiklet parkı dolu.
   Güneşli günlerin mumla arandığı bir ülke de bile durum buysa bizim ülkemizde neden olmasın?

   Diğer konularda da devlet desteği geçerli. Ben de bazı şeyler yapmak için uğraştım destek olmadı öylece kaldı. İleriki zamanlar için başka düşüncelerim var, kısmet bakalım ne başarabileceğim, ne olacak göreceğiz.

   Siz de hedefinizden vaz geçmeyin. İnsanlara, yatırımcılara geçerli bir ürün sunduğunuz an istediklerinize ulaşmanız daha kolay olacaktır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here