Yarın Güneş’in tutulma vakti. Güneş, Ay ve Dünya’nın aynı hizaya girmesi ve Ay’ın Güneş ile Dünya arasına girmesi sonucu belirli yerlerde tam belirli yerlerde ise parçalı Güneş tutulması gözlemlenebilecek.

Tutulma Kuzey Atlantik, Grönland, Avrupa, Kuzey Afrika ve Sibirya’da gözlemlenirken Türkiyede ise parçalı güneş tutulması yani Güneş’in yaklaşık olarak yarısının kapanmasına tanıklık ediyor olacağız.

Türkiyede saat 10.00 – 12.00 arasında olması beklenmekle beraber, Faroe Adaları ve Svalbard Takımadaları üzerinde Ay tamamen Güneş’in önüne geçerek Dünya’yı karartacak.

Faroe Adaları ve Svalbard Takımadaları üzerinde yüzde 100’ü, Kuzey ve Orta Avrupa üzerinde yüzde 90’ı, Türkiye üzerinde ise yaklaşık yüzde 40’ı Ay tarafından bloke edilecek.

Önemli Uyarı:

Sakın çıplak gözle Güneş’e bakmayın, Nasa tarafından yapılan açıklamalarda güneş gözlüklerinin bile tutulmayı seyretmek için yetersiz olduğu yönünde.

Bunun için tutulmalarda kullanabileceğiniz özel gözlüklerden edinebilirsiniz. Yada kenarda köşede var olan bir röntgen filminiz varsa onun en koyu yerlerini bu iş için kullanmayı düşünebilirsiniz.

2 YORUMLAR

Düşüncelerinizi paylaşın;

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.