2013-2014 Yıllarında kapak fotoğrafında görmüş olduğunuz multicopteri Ethem Karaduman abimle beraber Art Sky’ı kurduğumuz zaman işlerimizde kullanmak üzere yaptığımız ar-ge çalışmaları sonrası ortaya çıkarmıştık.

O zamanlar bu uçuş sürelerine ulaşabilen havadan çekim cihazları yoktu, biz ise havadan görüntü almanıza yarayan tüm ekipmanlar ile 48 dakikalık uçuş süresine ulaşmıştık.

O günden bu güne farklı amaçlar için bir çok drone yaptım, fakat insanların genel algısı hep “kaç dakika uçtuğu” yönünde olunca, acaba daha ne kadar uzun süre uçurabiliriz bunu diye düşündüm. Dahası acaba dünyada en uzun süre uçabilen kişi kaç dakika uçtu diye araştırırken 55,63,85 derken en fazla 97 dakikalık uçuş bulabildim. Birde yakın sayılabilecek zamanda yapılmış ve 100 dakika uçtuğunu iddia etmesine rağmen pek detayını bulamadığım bir projeye denk geldim.

Peki ben en fazla ne kadar uçabildim? 133 dakika ? Açıkcası o kadar uzun süre sabit bir yerde uçmak tam anlamıyla sıkıcı, fakat eğer amacınız uzun mesafeleri gitmek ise işte o zaman MÜKEMMEL!

Mesafe neden önemli derseniz, taşımacılık açısından özel istek üzerine bir ar-ge çalışmasıydı ve bu konuyu açma sebebim ise daha farklı ekipmanlar ile bu sefer herhangi bir gizlilik anlaşması olmadan yeni bir proje yaparak dünya rekoru kırmak ve bu sefer yayınlamak ?bu konuda da sizler devreye giriyorsunuz çünkü yakın zaman önce (yani dün) yayınlamış olduğum PROJELER sayfasında bundan sonra yapmak istediğim ilgi çekici projeleri yayınlayıp destek talebinde bulunacağımdan bahsettim.

Neden destek? Çünkü bir şeyler desteklenince ortaya daha güzel şeyler çıkmakta ve ben de şansımı deneyeceğim.

İletişim: ALP@QuadBrain.com

2 YORUMLAR

  1. Proje ne aşamada acaba merakla beklemekteyim? Açık kaynaklı olacak olması da ayrı bir heyecanla beklememize sebep oluyor. Biz de bir an önce yapmak istiyoruz 🙂

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here