111

Yapmayı planladığım projelerden bir diğeride elektrikli bisiklet, Uzun bir süredir kullandığım ve bir süredir de kenarda duran Salcano Assos-X bisikletimde bu değişikliği yapmak planlıyorum.

Assos-X’e baktığımda gövdesi alüminyumdan yapılma ve oldukça hafif olmasının yanında isminde bir kaç değişiklik yapıp, fiyatınıda 4 kat arttırmışlar.

ayarlar-bisiklet-salcano-assos-xc-slx-xt

Proje için yaptığım araştırmalarda hub motorların daha çok tercih edildiğini gördüm, Hatta hazırlanmış çok güzel setleride uygun fiyatlara bulmak mümkün.

Motor için ikinci düşüncem ise brushless (fırçasız) motor kullanmak, Fakat iki motor arasındaki sistem oldukça farklı ve bu iş için yapılmamış bir motor olan brushless motoru kullanmamız durumunda enerji sorunlarıda beraberinde gelecektir, bu yüzden hub motora daha sıcak bakmaktayım. Hub motorlarda brushless motordur fakat pole sayıları daha fazla olup tam anlamıyla bu iş için üretilmişlerdir.

Yaptığım diğer araştırmada ülkemizde yapanları araştırmak oldu fakat şuana kadar kayda değer tamamlanmış proje bulunmamakta. Sanırım benim yazım ilk Türkçe anlatım olacak tabi diğer proje ve işlerden zaman ayırabilirsem.

Bisikleti hem elektrik hemde insan gücü ile kullanmayı devam ettirmek istediğimden pedalları iptal etmeden bu işlemi tamamlayalım istiyorum.

Sistem’i özetlemek gerekirse.

TubeTypeKit(1)

Yazı devam edecektir, Tekipte kalın.

9 YORUMLAR

  • İlk yazısını yazıpta devam ettirmediğim bir tek bu var sanırım, uygun bir zamanı bulduğumda yapmayı çok istiyorum ama net bir şeyde diyemiyorum şuan.

 1. Bu yazınızın üzerinden yaklaşık 3 yıl geçmiş.

  Ben ilk defa gördüm lakin başlarda dedim ki oh be sonunda güzel bir sitede güzel içeriklerle iyi bir anlatımla karşılaştım dedim ne yazık ki devamı gelmemiş. Ne dersiniz? Benim gibi birçok arkadaşa yardımcı olabilecek misin Alp? 🙂

  • Merhaba.

   Bu yazıyı siteyi ilk açtığım zamanlarda ileride yapabileceklerimden haberdar etmek için bir kaç gönderide bulundum ve devam ettiremediğim bir tek bu oldu çünkü gerekli olduğunu hiç düşünmedim. Yani kendim için, yoksa yapım aşamalarının oldukça basit olduğunu düşünüyorum.
   İleride yapar mıyım bilmiyorum, üzgünüm.

   • Ama burada da gereksiz olduğunu düşünüyorsun. Devam edersen bekleyen bir çok insanı mutlu edeceksin. Bunu kendin için değil insanlar için yapmalısın sonuçta bize hitap eden bir siten var, ve yarım kalmış bir çalışman…

Düşüncelerinizi paylaşın;